لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

کری: واشنگتن در پی تقابل با مسکو بر سر اسنودن نیست


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا میگوید واشنگتن هیچ میلی به تقابل با مسکو بر سر ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعات امنیتی آمریکا که هم اکنون در فرودگاه مسکو بسر میبرد ندارد.

این سخنان در حالی ایراد میشود که وزیر امورخارجه آمریکا روز گذشته به روسیه هشدار داده بود که در صورت عدم همکاری، مسکو با پیامدهایی روبرو خواهد شد.
آقای کری اما در همین رابطه و روز سه شنبه گفت نیازی به افزایش سطح تقابل میان دو کشور نیست.

از سوی دیگر و پس از اینکه سرگئی لاورف وزیر امورخارجه روسیه روز گذشته گفت اتهاماتی که از سوی آمریکا دائر بر تخلف مسکو از قوانین آمریکا و یا توطئه مسکو با اسنودن مطرح شده، همگی کاملا بی اساس و غیرقابل قبول اند، بنظر می رسد که آقای کری لحن خود را تغییر داده است.

جان کری که هم اکنون در عربستان سعودی به سر میبرد خاطر نشان کرد گرچه پیمان استردادی میان مسکو- واشنگتن وجود ندارد، اما ارزش ها و استانداردهایی وجود دارند که همه کشورهای مستقل به آن احترام میگذارند.

وی افزود احترام به قانون یکی از این استانداردهاست و ما فقط از دوست خود روسیه یک درخواست عادی و قانونی کرده ایم و این نکته که همه ما باید قانونمند عمل کنیم.

آقای کری افزود دولت اوباما امیدوارست روسیه منافع خود را طوری تعریف نکند که مسکو با این شخص ( ادوارد اسنودن) متواری و فراری از قانون و عدالت،در یک سو قرار گیرند.
XS
SM
MD
LG