لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

جان کری با همتای قطری خود دیدار می کند


جان کری و وزیر خارجه قطر در پاریس، ۸ سپتامبر ۲۰۱۳، عکس از آرشیو
جان کری و وزیر خارجه قطر در پاریس، ۸ سپتامبر ۲۰۱۳، عکس از آرشیو
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پیش از ملاقات با اعضای اصلی گروه موسوم به دوستان سوریه و همچنین با اپوزیسیون آن کشور، با همتای قطری خود دیدار می کند. این دو پیش از سفر به لندن برای شرکت در نشست روز سه شنبه در پاریس ملاقات می کنند.

گفت و گوهای صلح سوریه که با شرکت نمایندگان ۱۱ کشور جهان در لندن برگزار می شود، با هدف پایان دادن به بحران درازمدت و مرگبار در آن کشور انجام خواهد شد.

نبیل العربی، رئیس اتحادیه عرب، روز یکشنبه در کنفرانسی گفت که این نشست صلح روز ۲۳ نوامبر برگزار می شود. در همان کنفرانس اما، اخضر ابراهیمی،‌ فرستاده ویژه اتحادیه عرب، گفت که در غیاب نمایندگان مشروع و موجه اپوزیسیون سوریه، هیچ مذاکره ای انجام نخواهد گرفت.

ابراهیمی اظهار داشت که پیش از بازگشت از سفرش به چند کشور، حاضر نیست تاریخی برای انجام چنین گفت و گوهایی تعیین کند. آقای ابراهیمی دیدار از قطر، ترکیه، ایران، و سوریه را در برنامه کاری خود دارد.

رهبران اپوزیسیون سوریه تهدید کرده اند که نشست صلح پیشنهادی را تحریم کنند، مگر آن که بشار اسد بپذیرد که از سمت خود کناره گیری کند. اسد اما، اصرار دارد که تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۴ بر مسند قدرت بماند و می گوید ممکن است برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری سوریه نیز نامزد شود.

کشورهایی که نمایندگانشان در نشست روز سه شنبه شرکت خواهند داشت، بریتانیا، مصر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اردن، قطر، عربستان سعودی، آمریکا، ترکیه و امارات متحده عربی هستند.
XS
SM
MD
LG