لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

جان کری برای گفتگوهای دفاعی به لهستان رفت


وزیر امورخارجه آمریکا در حال ادای احترام به قبر اولین نخست وزیر دوران پس از کمونیسم در لهستان، تادئوش مازوویسکی
وزیر امورخارجه آمریکا در حال ادای احترام به قبر اولین نخست وزیر دوران پس از کمونیسم در لهستان، تادئوش مازوویسکی
جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا پس از سفر به عربستان سعودی به لهستان رفت.

آقای کری قرار است در لهستان درباره موضوعات مختلف با رهبران این کشور از جمله نخست وزیر لهستان و وزیر امورخارجه این کشور دیدار و گفتگو کند.

وزیر امورخارجه آمریکا با مقامات لهستانی درباره طرح سیستم دفاع موشکی و روابط دفاعی آمریکا - لهستان مذاکره می کند.

احتمال می رود در این سفر، جان کری هدف پرسش های مربوط به اتهامات جاسوسی آمریکا از رهبران اروپایی قرار بگیرد.

جان کری سفر خود را به لهستان روز دوشنبه با حضور در محل دفن اولین نخست وزیر دوران پس از کمونیسم در لهستان، تادئوش مازوویسکی، آغاز کرد. او هفته گذشته درگذشت.

جان کری پس از به لهستان به اسرائیل و کرانه باختری سفر می کند و با رهبران اسرائیلی و فلسطینی دیدار و گفتگو می کند. فلسطینی ها و اسرائیلی ها در حال انجام مذاکرات صلح خاورمیانه هستند.

جان کری همچنین قرار است به اردن، امارات عربی متحده، الجزایر و مراکش نیز سفر کند.

وزیر امورخارجه آمریکا پیش از سفر به لهستان، با مقامات عربستان سعودی درباره مسائل سوریه گفتگو کرد. او در یک کنفرانس خبری در عربستان سعوی گفت ایالات متحده و عربستان در مورد آنچه باید در سوریه رخ دهد، اتفاق نظر دارند.

وزیر امورخارجه عربستان نیز به خبرنگاران گفت به رغم اختلافات تاکتیکی، آمریکا و عربستان سعودی اهداف مشترکی در سوریه دارند.

عربستان سعودی که از شورشیان سنی مخالف دولت بشار اسد در سوریه پشتیبانی می کند، ابراز نگرانی کرده است که مذاکرات صلح سوریه که مورد حمایت واشنگتن است، ممکن است دولت مورد حمایت ایران را در دمشق همچنان در قدرت نگه دارد.

جان کری در کنفرانس خبری خود در عربستان سعودی گفت بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است و نمی تواند در قدرت بماند. او همچنین بر موضع آمریکا تاکید کرد که به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی داده نخواهد شد.XS
SM
MD
LG