لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

برنامه اتمی ايران در مرکز گفتگوهای جان کری و شيمون پرز


برنامه اتمی ايران در مرکز گفتگوهای جان کری و شيمون پرز
برنامه اتمی ايران در مرکز گفتگوهای جان کری و شيمون پرز

سناتور جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، روز سه شنبه در اورشليم با شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، ديدار کرد. شيمون پرز می گويد آمريکا تنها کشوری است که می تواند با خطر دستيابی ايران به سلاح اتمی مقابله کند.

رييس جمهوری اسراييل با تاکيد مجدد بر خطر دستيابی ايران به سلاح اتمی، از اهميت نقش آمريکا در مقابله با اين خطر سخن گفت: از زمان حملات يازدهم سپتامبر، آمريکا يک تريليون دلار برای مبارزه با تروريسم صرف کرده است. مبارزه با تروريسم در سراسر جهان به جز ايران بی معنی است. آنها منشا تروريسم هستند و بمب اتم در دستانشان يک فاجعه خواهد بود. به همين علت بايد تاکيد کرد که اين مسئله ای مهم است. هيچ کشوری به جز آمريکا نيست تا از پس اين مسئله برآيد.

مقام های اسراييلی می گويند از تلاش های ديپلماتيک برای حل و فصل صلح آميز برنامه اتمی ايران حمايت می کنند ولی امکان بکارگيری گزينه نظامی عليه ايران را منتفی نمی دانند. واشنگتن به تل آويو اطمينان خاطر داده در برخورد با تلاش های اتمی ايران کوتاهی نخواهد کرد. جان کری که رياست کميته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد تاکيد کرد که پذيرش ايران مسلح به سلاح اتمی، جايی در سياست خارجی دولت اوباما ندارد.

جان کری، سناتور دموکرات، گفت: اميدواريم شکی وجود نداشته باشد که پرزيدنت اوباما مصمم است که ايران به بمب اتم دست نيابد. رييس جمهوری آمريکا اين موضوع را روشن کرده که او از حصر ايران اتمی سخن نمی گويد؛ هدف، جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی است و اين موضوع را در مذاکراتمان پيگيری می کنيم.

قرار است مذاکرات اتمی گروه پنج به علاوه يک با ايران، سوم خرداد ماه در بغداد از سر گرفته شود. آمريکا و اتحاديه اروپا با خوشبينی همراه با احتياط مذاکرات اتمی با ايران را پيگيری می کنند. مقام های اسراييلی اما با نگرانی نظاره گر گفتگوها هستند.

وزير دفاع اسراييل نيز بارديگر تکرار کرد مادام که برنامه اتمی ايران تهديدی عليه اسراييل قلمداد شود، همه گزينه ها به قوت خود باقی خواهند بود. اهود باراک، اين مطلب را روز دوشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی، و در اشاره به احتمال حمله نظامی اسراييل به نيروگاههای هسته ای ايران عنوان کرد.

به گمان اسراييل و غرب، دولت ايران در پی دستيابی به سلاح هسته ای است. اما دولت ايران مدعی است، فعاليتهای اتمی اش صرفاً جنبه صلح آميز دارد.

مواضع دولت اسراييل عليه ايران، اخيراً موجی از واکنشهای انتقاد آميز مقامهای پيشين امنيتی اين کشور را در پی داشته است.

از سوی ديگر وزير امور خارجه ژاپن می گويد کشورش نگران حمله ای احتمالی عليه ايران است. کويچيرو گمبا که برای سفری دو روزه به اسراييل رفته است می گويد ژاپن به همراه جامعه جهانی فشارهای بی سابقه ای را عليه ايران وارد کرده و به همين علت تهران مذاکرات اتمی با پنج به علاوه يک را از سر گفته است. وزير امور خارجه ژاپن روز سه شنبه در مصاحبه ای هشدار داد حمله به ايران به بی ثباتی در منطقه می انجامد و بهانه ای به دست مقام های جمهوری اسلامی خواهد داد تا با سرعت بيشتری غنی سازی اورانيوم را پيگيری کنند.

در همين حال گزارش های روز دوشنبه حاکی است يعقوب اميدرور، مشاور امنيت ملی اسراييل، برای گفتگو در خصوص مذاکرات پنج به علاوه يک با ايران به بروکسل سفر کرده است. گفته می شود سفر اميدرور برای انعکاس نگرانی های اسراييل از امکان مماشات قدرت های جهانی در خصوص غنی سازی اورانيوم در خاک ايران است.

XS
SM
MD
LG