لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

کری: آمریکا و روسیه ایده های جدید برای توقف جنگ سوریه را بررسی می کنند


جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه از تلاش ایالات متحده آمریکا و روسیه در بررسی راه های جدیدی خبر داد که بن بست دیپلماتیک چندماهه بر سر توقف جنگ در شهر حلب سوریه را بشکند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آقای کری گفت «ایده ها» در مذاکرات هفته آینده میان دیپلمات های آمریکایی و روس به بحث گذاشته خواهد شد.

آقای کری به جزئیات این رویکردهای جدید اشاره ای نکرد اما تاکید کرد که آمریکا و روسیه وضع حلب را اضطراری می دانند و منتظر شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ در بیستم ژانویه ۲۰۱۷ نمی شوند. آسوشیتدپرس می گوید با وجود شکست های پیاپی دو دشمن سابق جنگ سرد در پایان دادن به جنگ داخلی سوریه ، نمی توان پیش بینی کرد که که این تلاش ها تا چه حد امیدوارکننده است.

جان کری پس از ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در رم گفت: «اوایل هفته آینده در ژنو ملاقات می کنیم... هر دو طرف اهمیت تلاش برای تداوم دیپلماسی را می دانند و مایلند که ببینند آیا کاری می شود انجام داد یا خیر. کسی منتظر دولت آینده نمی ماند. هر دو طرف اضطرار وضعیت را درک میکنیم.»

آقای کری گفت که روز چهارشنبه آینده در حاشیه کنفرانس امنیت اروپا در هامبورگ آلمان یک بار دیگر با آقای لاوروف درباره سوریه گفت و گو خواهد کرد.

جنگ داخلی سوریه تاکنون نیم میلیون نفر را به کشتن داده و بی ثباتی و ناامنی ناشی از جنگ در سوریه، بزگترین موج مهاجرت پس از جنگ جهانی دوم در جهان را موجب شده است.

مذاکرات دیپلماتیک وزیران خارجه آمریکا و اروپا و استفان دمیستورا نماینده سازمان ملل متحد در سوریه، روز جمعه در هتل محل برگزاری کنفرانس خاور میانه به میزبانی ایتالیا در رم برگزار شد. در این دیدار آقای لاوروف تاکید کرد که روسیه به سوریه اجازه نمی دهد تا از مدل لیبی و بی قانونی و خشونت پس از سقوط قذافی پیروی کند.

آمریکا مسکو را به ارتکاب به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در سوریه متهم کرده است. لاوروف آمریکا و سازمان ملل متحد را مسئول وضع موجود در سوریه خواند و گفت «وقت آن رسیده تا توافق صورت بگیرد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG