لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

هشدار وزیر خارجه آمریکا به ایران و سوریه


A Yemeni girl poses for a photograph as she attends the Eid al-Fitr prayer with her father, in Sanaa, Yemen, July 28, 2014.
A Yemeni girl poses for a photograph as she attends the Eid al-Fitr prayer with her father, in Sanaa, Yemen, July 28, 2014.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، به ایران و سوریه هشداری جدی داده و به دولت هر دو کشور گفته است که اگر خط مشی خود را تغییر ندهند، باید منتظر عواقب ناگوار اعمال خود باشند.

آقای کری که در نخستین سفر خارجی خود در مقام وزیر خارجه آمریکا در لندن به سر می برد، این سخنان را طی نشست خبری مشترکی با ویلیام هیگ، همتای بریتانیایی اش مطرح کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده از ایران خواست تا با حسن نیت وارد مذاکره با کشورهای عضو گروه ۵ +۱ شود. این مذاکرات فردا سه شنبه در قزاقستان آغاز می شود. کری خطاب به مقام های ایران گفت که فرصت مذاکره و دیپلماسی همیشه وجود نخواهد داشت وافزود که ایران باید تصمیم بگیرد پای میز مذاکره حاضر شود و با حسن نیت گفت و گو کند.

جان کری طی سخنان امروز دوشنبه خود در لندن گفت که ایرانِ مسلح به سلاح هسته ای با شرایط و رویدادهای اخیر منطقه، غیرقابل قبول است و اضافه کرد که آمریکا همواره خاطرنشان کرده که ایران نباید به سلاح هسته ای دست یابد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده همچنین گفت که کشورش خواهد کوشید تا با رعایت احترام متقابل به عرصه تلاش برای تعامل با ایران پای گذارد تا از شکست احتمالی مذاکرات میان ایران و قدرت های جهان و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و عواقب وحشتناکی که چنین شکستی ممکن است به بار آورد، اجتناب شود.

کری درخصوص سوریه گفت که طرح پیشنهاد گفت و گو از سوی بشار اسد رییس جمهوری آن کشور را نمی توان جدی تلقی کرد، چرا که وی با پرتاب موشک های اسکاد بر سر غیرنظامیان و مردم بی دفاع حلب ثابت کرده که قصدش برای تعامل جدی نیست.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود، به ضرورت حمایت غرب از اپوزیسیون سوریه، و کوشش دولت بریتانیا برای پشتیبانی از ائتلاف اپوزیسیون آن کشور موسوم به شورای ملی سوریه، اشاره کرد.

سخنگویان این ائتلاف گفته اند که در اندیشه تحریم نشست آینده موسوم به دوستان سوریه اند که روز پنج شنبه این هفته در رم برگزار می شود. شورای ملی سوریه می گوید جامعه جهانی گام های لازم را برای خاتمه دادن به خشونت در سوریه برنداشته است، و بیش از عمل، در این باب، حرف زده شده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز در لندن از اعضای شورای ملی سوریه خواست تا در نشست روز پنج شنبه رم شرکت کنند، و گفت این نشست تنها برای مذاکره نیست و طی آن طرح های عملی برای برداشتن گام بعدی دراین خصوص نیز به بحث گذارده خواهد شد.


از سوی دیگر، ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه که در سفر روسیه به سر می برد، امروز دوشنبه در مسکو پیشاپیش دیدار و گفت و گو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، گفت که دولت کشورش حاضر است با هر کس که بخواهد گفت و گو کند، پای میز مذاکره بنشیند؛ حتی با کسانی که سلاح در دست دارند. وی افزود که دولت بشار اسد معتقد است اصلاحات از راه گفت و گو میسر می شود، نه از راه خونریزی.

همزمان، معاذ الخطیب، رییس شورای ملی سوریه، در قاهره به خبرنگاران گفت که خواهان دریافت پیام روشنی از سوی دولت سوریه است. او اضافه کرد که شورای ملی سوریه هنوز با دولت اسد ارتباطی برقرار نکرده، اما منتظر فرصتی برای ایجاد چنین رابطه و تعاملی است. آقای الخطیب همچنین گفت که سفرهای سران اپوزیسیون سوریه به روسیه و آمریکا به تعویق افتاده است.
XS
SM
MD
LG