لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

جان کری : بخشی از پول‌های آزاد شده ایران احتمالا به دست تروریست ها می‌افتد


آقای کری ذر عین حال گفت از زمان برچیده شدن تحریم ها، هنوز شاهدی که حاکی از انتقال پول به تروریستها هنوز مشاهده نشده است.
آقای کری ذر عین حال گفت از زمان برچیده شدن تحریم ها، هنوز شاهدی که حاکی از انتقال پول به تروریستها هنوز مشاهده نشده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید احتمال می رود بخشی از میلیاردها دلاری که با کاهش تحریم های اقتصادی در اختیار ایران قرار می گیرد، نصیب گروه های تروریست شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، آقای کری روز پنجشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان بی سی در حاشیه نشست مجمع اقتصادی جهان در داووس سویس، گفت فکر می کند بخشی از پول ها به دست سپاه پاسداران انقلاب یا نهادهای دیگر ، که برخی از آنها تروریست تلقی می شوند، خواهد افتاد.

وی افزود "از آمریکا یا کشورهای دیگر برای جلوگیری از چنین اتفاقی کار زیادی ساخته نیست."

آقای کری در عین حال، گفت از زمان برچیده شدن تحریم ها، هنوز شاهدی که حاکی از چنین انتقالی باشد، مشاهده نشده است.

وی همچنین با دفاع از توافق هسته ای با ایران، یادآور شد جهان بعد توافق با ایران جای امن تری است.

جان کری همچنین گفت بسیاری از منتقدین در اعلام میزان پولی که در اختیار ایران قرار می گیرد گزافه گویی می کنند، و تخمین های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار درست نیست. ۵۰ میلیارد دلار دقیق تر است. زیرا بخشی از پول باید صرف یازپرداخت بدهی های خارجی شود. افزون بر این، ایران به بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برای توسعه و بازسازی تاسیسات یر بنایی نیاز دارد و باید دست کم ۱۰۰ میلیارد دلار برای نوسازی بخش انرژی سرمایه گذاری کند.

پیشتر در روز پنجشنبه، کری انتقاد ایران از استفاده واشنگتن ار تحریم های اقتصادی را رد کرد و گفت وقتی مناسب باشد وضع می شود.

او به خبرنگاران گفت "ما بسیار روشن گفته ایم برای مقابله با رفتاری که به باور ما قانون را نقض کرده، شورای امنیت را با چالش گرفته یا آمریکا را تهدید کرده، از تحریم ها وقتی مناسب و مقتضی باشد استفاده می کنیم."

آسوشیتدپرس می گوید کری این موضوع را در پاسخ به شکایت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد که روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت تحریم های جدید ب به دلیل آزمایش موشک بالیستیک ایران "غیر قانونی" است و نمونه ای از "اعتیاد آمریکا به ارعاب" است.

مقامات آمریکایی می گویند آزمایش موشک قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده است.

XS
SM
MD
LG