لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

جان کری ارتباط بین مذاکرات هسته‌ای ایران و نبرد با «داعش» را تکذیب می‌کند


 جان کری - سرگئی لاوروف
جان کری - سرگئی لاوروف

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گزارش‌هایی را که حاکی است واشنگتن پیشنهاد کرده در صورت رسیدن به توافق اتمی با ایران، در مورد همکاری در نبرد با افراط گرائی اسلامی هم مذاکره کند، به شدت تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کری روز شنبه در حاشیه اجلاس سالیانه مجمع همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه در پکن، به خبرنگاران گفت هیچ ارتباطی بین بحث‌های هسته‌ای و مسائل دیگر وجود ندارد و افزود «می‌خواهم روشن سازم هیچ مکالمه، توافق، و تبادل نظری در مورد حوادثی که در خاورمیانه جریان دارد صورت نگرفته است.»

جان کری که در پی انتشار گزارش وال استریت ژورنال درباره نامه محرمانه‌ای که گفته می‌شود پرزیدنت اوباما اخیرا برای آیت الله خامنه‌ای فرستاده سخن می‌گفت، اظهار داشت تا آنجا که او می‌ داند، کسی وجود چنین نامه‌ای را تائید یا تکذیب نکرده، و و نمی‌خواهد در باره آنچه رئیس جمهوری آمریکا ممکن است با رهبرکشور دیگری به طور خصوصی در میان گذاشته باشد، اظهارنظر کند.

پیشتر، سخنگوی کاخ سفید نیز از اظهار نظر درباره «مکاتبات خصوصی بین رئیس جمهوری و رهبران جهان» خودداری کرد.

آقای کری قرار است روز یکشنبه در مسقط، پایتخت عمان، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و نیز کاترین آشتون، نماینده اتحادیه اروپا برای دور جدید مذاکرات هسته‌ای ملاقات کند.

پس از مسقط، مذاکرات برای دور نهایی، پیش از ضرب الاجل ۳ آذر، به وین منتقل خواهد شد.

آقای کری، که روز شنبه در پکن با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد، نقش مسکو در مذاکرات را هم ستود و گفت روسیه «شریکی سازنده و جدی» بوده است.

XS
SM
MD
LG