لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

چالش های امنیتی اروپا و امریکا


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفت ایالات متحده و اروپا، آن گونه که همیشه بوده اند، همچنان نزدیکترین متحدان و کارساز ترین شریکان باقی هستند.
او که در کنفرانس امنیتی سالیانه مونیخ سخن می گفت اظهار داشت «مهم است درک شود این رابطه فقط براساس تعداد سال ها اندازه گیری نمی شود، سازنده ترین مشارکت در تاریخ امور بین المللی است.»
کری گفت آمریکا بیش از همیشه به یک اروپای نیرومند نیاز دارد، و اروپا به یک امریکای متعهد و مسئول محتاج است.
او گفت : «ما با تهدید های تروریسم و رشد لجام گسیخته فرقه گرایی رادیکال و افراط گرایی مذهبی روبرو هستیم که بر چالش های برآمده از دولت های شکست خورده یا در حال شکست و خلاء هایی که آنها پشت سر می گذارند می افزاید، و اشتهای سیری ناپذیر جهانی و رقابت برای منابع و بازارهایی که همیشه منافع ثروت و کیفیت بهتر زندگی را به اندازه کافی با تمام شهر وندان تقسیم نمی کنند، به آن دامن می زند.»
در کنفرانس مونیخ چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز سخن گفت و اظهار داشت «امروز، مهمترین چالش های امنیتی برای اروپا و آمریکا جهانی هستند. ازبی ثباتی سیاسی و افراط گرایی خشن درخاورمیانه شمال افریقا، بازیگران خطرناکی که کشوری ندارند، ملت های یاغی مانند کره شمالی، جنگ سایبری، تغییرات جمعیتی، نابرابری اقتصادی ، فقر و گرسنگی مایه می گیرند.»
چاک هیگل گفت این چالش ها به رشد ادامه خواهند داد و پیچیده تر خواهند شد. برخورد با آنها آسان نخواهد بود، اما آمریکا اروپا را شریک جدانشدنی خود در پرداختن به این تهدید ها و چالش ها، و نیز توجه به فرصت های جدید می بیند.
وزیر دفاع آمریکا گفت «ایالات متحده با متحدان اروپایی خود برای همکاری نزدیکتر، بویژه در کمک به تقویت دیگر شریکان جهانی کار خواهد کرد. ما استراتژی هایی برای پرداختن به تهدید های جهانی فراهم می آوریم، در همین حال توانایی های مشترک با ارتش های اروپایی را تقویت می کنیم. در برابر تنگناهای بودجه ای در قاره اروپا و نیز در آمریکا، برای حفاظت از توانایی و آمادگی نظامی، ما باید راهبردی تر سرمایه گذاری کنیم.»
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت « چالش امروز ما این است که فرصت، امنیت و آزادی را نه فقط برای آمریکائیان و اروپائیان، بلکه برای مردم سراسر جهان که برای چنین امکانی به ما چشم دوخته اند مسلم سازیم. تجدید این مشارکت و حفظ میراث نیرومند ترین اتحادیه جهان، چالش ما است.»
XS
SM
MD
LG