لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۷

کری:ارتش در مصر از یک جنگ داخلی جلوگیری کرد


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید برای قضاوت پیرامون آینده مصر هنوز زود است.

آقای کری امروز چهارشنبه درکنفرانس خبری مشترکی با نخست وزیر اردن در امان، برضرورت برقراری نظم، ثبات، پایان خشونت و حفظ حقوق شهروندان مصرتاکید کرد و گفت آن کشور باید به وضع عادی بازگردد.

آقای کری با اشاره به تحولات اخیر و پیچیدگی اوضاع مصر گفت، شرایط حاکم بر کشور در چند روز گذشته شرایط مرگ و زندگی بود و بالقوه احتمال یک جنگ داخلی همراه با خشونتهای شدید میرفت. وزیر امورخارجه آمریکا افزود اما اکنون یک فرایند قانون اساسی، اوضاع را سریعا به پیش میبرد.

کری همچنین نگرانی خود را نسبت به بازداشت شهروندان و میزان مشارکت مردم مصر در سیاست آن کشور ابراز داشت. وی افزود که هنوز برای قضاوت درباره مسیر سیاسی که مصر در آن حرکت خواهد کرد، زود است.

کری که درپی دیدار ویلیام برنز، معاون وزارت امورخارجه آمریکا، از مصر در روز دوشنبه سخن می گفت، یادآور شد واشنگتن به ترغیب رهبران مصر برای تشکیل یک دولت فراگیر ادامه خواهد داد.

برنز از جناح های رقیب در مصر دعوت کرد به گفت و شنود بنشینند و به خشونت پایان دهند.

دولت آمریکا در این خصوص که برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر از دید ایالات متحده کودتا تلقی می شود یا نه، همچنان سکوت اختیار کرده است.

وزیر خارجه آمریکا طی سخنان امروز خود در خصوص اوضاع و شرایط سیاسی مصر گفت روشن است که شرایط کنونی فوق العاده پیچیده است و افزود دولت آمریکا درقضاوت در مورد اوضاع مصر و این که برکناری مرسی کودتا بوده یا نه، شتاب نمی کند و منتظر است کارشناسان و حقوقدانان ارزیابی های خود را ارائه دهند.
XS
SM
MD
LG