لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

جان کری هنگام بزرگداشت «روز عملیات بزرگ» کجا بود؟


جان کری در حال ادای احترام در برابر تالار شهر سن بریاک سور-مر در شمال غربی فرانسه، عکس معروف بوسه آزدی پشت سر اوست - هفتم ژوئن
جان کری در حال ادای احترام در برابر تالار شهر سن بریاک سور-مر در شمال غربی فرانسه، عکس معروف بوسه آزدی پشت سر اوست - هفتم ژوئن

روستای سن بریاک سور-مر در شمال فرانسه در ساحل دریای شمال، در سالهای آخر جنگ جهانی دوم صحنه نبرد شجاعانه مردم محلی همراه با سربازان آمریکایی علیه ارتش آلمان نازی بود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه در هفتادمین سالگرد «روز عملیات بزرگ»، در ملک متعلق به خانواده مادری اش در سن بریاک سور- مر در شمال فرانسه یاد سربازان آمریکایی را که در راه آزادسازی آن شهر از دست نیروهای نازی جان باختند، گرامی داشت.

آقای کری بر مزار سه سرباز آمریکایی – که در گرماگرم جنگ جهانی دوم در آن روستا در برابر نازی ها ایستادگی کردند – تاج گلی نثار کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در تالار شهر از شجاعت و مهربانی مردم سن بریاک سور- مر در حفظ میراث خانوادگی او در دوران اشغال نازی ها قدردانی کرد. آقای کری سپس از ملک خانوادگی آقای کری به نام «لزه سار» دیدن کرد.

وی گفت که برای اولین بار دو سال بعد از پایان جنگ دوم جهانی، و زمانی که تنها چهار سال داشت، آن خانه را دیده:
«هیچ چیز از آن باقی نگذاشته بودند. تنها یک رشته پلکان سنگی و شومینه آجری آن باقی مانده بود.» آقای کری هر سال تعطیلات تابستان را در همان خانه می گذراند.

در تالار شهر سن بریاک سور-مر، تونی واکارو، عکاس ۹۳ ساله آمریکایی ایستاده بود. عکس معروف به «بوسه آزادی» کار تونی واکارو در پایان جنگ جهانی دوم برایش شهرت جهانی به بار آورد. این عکس که در زمان آزادسازی شهر سن بریاک گرفته شده، یک سرباز آمریکایی را نشان می دهد که برای بوسیدن یک دختر خردسال فرانسوی زانو زده است.

شهردار سن بریاک تالار شهرداری را به نام تونی واکارو نامگذاری کرد – خبر این تغییر نام آقای واکارو را غافلگیر کرد. او در جریان جنگ جهانی دوم در حدود ۱۰،۰۰۰ عکس گرفته، ولی بوسه آزادی را با معنی ترین عکس آن دوران می داند.

آقای واکارو گفت در سه سالگی پدر، و در پنج سالگی مادرش را از دست داده، ولی مردم روستا همواره از دل و جان به او محبت کرده اند.
XS
SM
MD
LG