لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

یک دلواپسی دیگر؛ بازگشت به دوره اصلاحات


محمد علی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم و تحقیقات در دولت حسن روحانی هشدار داد که اجازه ندهند فضای فرهنگی دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی تکرار شود.

به گزارش خبرگزاری های ایران، موحدی کرمانی جمعه، ۱۹ اردیبهشت، در بخشی از سخنرانی نماز جمعه تهران گفت: «به وزارت ارشاد، وزارت علوم و رسانه‌ها هشدار می‌دهم که مبادا نظام ما به انحطاط اخلاقی و فرهنگی زمان اصلاحات برگردد. مراقب باشید. مبادا اباهه‌گری در رسانه‌ها ترویج شود و دولت ساکت و تماشاگر باشد.»

دوره اصلاحات در ایران به دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی گفته میشود. سیاست های دولت در این دوره به شدت مورد مخالفت محافظه کاران و نزدیکان رهبر ایران قرار میگرفت.

محمد خاتمی، دوران ریاست جمهوری خود را با شعار توسعه سیاسی آغاز کرد و مدیران فرهنگی دولت او از سخت گیری های دولتی بر سر راه تولیدات فرهنگی کاستند که با مخالف های شدید محافظه کاران روبرو شد.

سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم طی هفته های گذشته با انتقاد تند محافظه کاران روبرو شد. روحانی در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران گفته بود که در پی سانسور دولتی نیست و «صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند.»

این در حالیست که رهبر جمهوری اسلامی بر نظارت نهادهای حکومتی بر امور فرهنگی تاکید دارد.

موحدی کرمانی در بخش دیگری از خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به اعتراضات سال ۱۳۸۸، خطاب به دولت حسن روحانی گفت: «مبادا مدیرانی که در فتنه ۸۸ نقش اساسی داشته و ساختارشکنی کردند به کار گرفته شوند.»

فتنه ۸۸ اصطلاحی است محافظه کاران در ایران برای اعتراضات خیابانی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸به کار میبرند.

او در بخش دیگری از سخنانش به موضوع حجاب پرداخت و گفت: «بدحجابی متاسفانه اشکال اصلی‌اش این است که یک گناه آشکار است.... مبادا با این منکر آشکار بدحجابی برخورد در شأن خودش صورت نگیرد.»

دو روز پیش از این سخنرانی، تجمعی در مقابل وزارت کشور، در حمایت از سخت گیری در موضوع حجاب برپا شد.
XS
SM
MD
LG