لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

هدف نخست وزیر کنیا برای پیروزی در دور اول انتخابات


در حالی که کمتر از سه هفته به انتخابات ریاست جمهوری کنیا باقی مانده است، ریله اودینگا، نخست وزیر کنونی این کشور به پیروزی در دور اول انتخابات چشم دوخته است. با نزدیک تر شدن روز برگزاری انتخابات، کارزار انتخاباتی نخست وزیر به امید پیروزی در دور اول و اجتناب از کشیده شدن انتخابات به دور دوم، به انتقاد از رقیب اصلی خود شدت بخشیده است.

اودینگا و اوهورو کنیاتا، معاون نخست وزیر نامزدهای پیشروی انتخابات ریاست جمهوری هستند. با این وجود، ارقام نظرسنجی ها حاکی از آن است که هیچ یک از هشت نامزد انتخابات بیش از نیمی از آرای دور اول را به خود اختصاص نخواهند داد و در نهایت دور دوم انتخابات فقط رقابتی بین دو نامزد پیشرو خواهد بود.

با وجود ارقام نظرسنجی ها، کارشناسان راهبردی کارزار انتخاباتی اودینگا معتقدند که پیروزی او در دور اول انتخابات ممکن است. کارزار انتخاباتی نخست وزیر در طی یک عملیات گسترده با هشت تیم بزرگ و متفاوت و هزاران داوطلب انجام می شود و هفته گذشته در سراسر استان «Coast» در حمایت از او گردهمایی های بزرگی برگزار کردند.

حمله های «ائتلاف اصلاحات و دموکراسی» اودینگا علیه کنیاتا، رقیب اصلی او شدت گرفته اند و تیم های هوادار او به رای دهندگان یادآوری می کنند که وی فردی است که «دیوان بین المللی جنایی» علیه او حکم صادر کرده است.

کنیاتا و ویلیام روتو، نامزد او برای معاونت ریاست جمهوری هر دو به اتهام دست داشتن در اعمال خشونت پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٠٧ در سراسر کنیا محکوم شده اند، اتهامی که کنیاتا به کرات انکار کرده است. او در مناظره ریاست جمهوری روز دوشنبه (١١ فوریه) ادعا کرد محاکمه در توانایی او برای حکومت بر کشور اخلال ایجاد نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG