لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

ویویان چرویوت کنیایی، آماده کسب مدال طلای المپیک


در سراسر جهان معروف است که ورزشکاران کنیایی از جمله سریع ترین دوندگان دنیا هستند. ویویان چرویوت یکی از این دوندگان است که رکورد ٥ هزار متر زنان کنیا را از آن خود کرده است و انتظار می رود در رقابتهای المپیک امسال در لندن برای کشورش چندین مدال به ارمغان بیاورد.

ویویان چرویوت که فقط ٣٩ کیلوگرم وزن و یک متر و شصت سانتیمتر قد دارد، خیلی رقیب قَدَری به نظر نمی رسد، اما او ثابت کرده است که در پیست دو و میدانی، همچون شیر ژیان، قوی ظاهر می شود.

این زن ٢٨ ساله کنیایی در حال حاضر قهرمان زنان جهان در رشته های ٥ هزار متر و ١٠ هزار متر است. او این مقامها را در رقابت های سال گذشته در کره کسب کرد.

موسی کیپلاگات، همسر ویویان از سال ٢٠٠٦ تاکنون مربی او بوده است.

او شرح می دهد «از زمانی که با موسی ازدواج کردم، خیلی خوب دویده ام. او واقعاً پشتیبان و حامی من است، به ویژه در زمینه دویدن.»

ویلفرد کیمیتئی، پسرعموی ویویان نیز یک دونده رقابتی است که در تمرینات آموزشی او شرکت می کند. او به صورت دائمی در منزل ویویان و موسی در الدورت اقامت دارد. او می گوید «ویویان خیلی متواضع و بسیار صادق است و وقتی چیزی می گوید، آن را به انجام می رساند. من همیشه با او هستم و او انسان بسیار بسیار خوبی است».

اما دونده خوب بودن فقط نیمی از چالش است. آنچه که ویویان را به یک قهرمان بدل می کند، توانایی ذهنی او برای تمرکز در مسابقه دو میدانی و فکر نکردن به اطراف است و هر چیزی که توجه و تمرکز او را مختل می کند.

چرویوت می گوید «زمانی که در مسابقه در حال دویدن هستم، فقط بر خودم و ذهنم تمرکز می کنم. هیچ کس دیگری را در کنارم و یا در سوی دیگر نمی بینم. هرگز. من فقط می دوم و می دانم که رقابت موفقی را پشت سر خواهم گذاشت.

هواداران و طرفداران جوان ویویان شیفته این اعتماد و اطمینان خلل ناپذیر او در مسابقه دو میدانی هستند.

چرویوت می گوید «بیشتر آنها، به ویژه دختران بسیار خردسال می گویند می خواهند مثل ویویان باشند و مثل او بدوند».

پاملا جلمیو پیش از رقابتهای سال ٢٠٠٨ برنده دوی ٨٠٠ متر در پکن بود. هیچ زن کنیایی هنوز طلای المپیک را با خود به کشور نیاورده است. اما ویویان تردیدی ندارد که در رقابتهای المپیک امسال در لندن موفق خواهد شد.
XS
SM
MD
LG