لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

وداع کنيا با وانگاری ماآتای


وداع کنيا با وانگاری ماآتای
وداع کنيا با وانگاری ماآتای

موآی کيباکی، رييس جمهوری کنيا، روز شنبه در مراسم به خاکسپاری نخستين زن کنيايی که به افتخار دريافت جايزه صلح نوبل نايل شده بود، حضور داشت.

پيکر «وانگاری ماآتای» در تابوتی از گل ها و گياهان تازه سنبل، پاپيروس و خيزران از سالن ترحيم لی در نايروبی تشييع شد. تابوت کسی که سراسر عمر خود را وقف حفظ منابع طبيعی کرده بود، بی گمان نمی بايست از تنه درختان درست شده باشد.

پيکر خانم ماآتای ابتدا به پاس خدمات و مبارزات او به پارکی در مرکز شهر نايروبی برده شد که وی ۶۰ سال پيش آن را از ساختمان سازی و نابودی حتمی نجات داده بود.

در مراسم خاکسپاری وانگاری ماآتای تمامی سنت های مربوط به تدفين يک قهرمان ملی به جای آورده شد و در تمام طول راه آهنگ سرود ملی کنيا توسط دسته موزيک ارتش نواخته شد.

موآی کيباکی، رييس جمهوری کنيا، در اين مراسم گفت: وانگاری ماآتای همواره از برجسته ترين چهره های مدافع محيط زيست در کنيا بود. نسل های کنونی و آتی ما به واسطه تلاش های خستگی ناپذير او، از محيط زيست سالم تر و تميزتری برخوردارند و خواهند بود.

در نتيجه جنبش کمربند سبز به رهبری ماآتای، حدود ۳۰ ميليون اصله درخت در سراسر کنيا کاشته شد.

خانواده ماآتای در گرامی داشت او درخت ديگری در پارک اوهورو کاشتند.

رايلا اودينگا، نخست وزير کنيا، در اين مراسم گفت: ما يکی از فرزندان بزرگ، وطن پرست و فداکارمان را از دست داديم. در اينجا مايلم بگويم، خواهر عزيز ما، تو نمرده ای. تو در قلب مردم کنيا زنده خواهی بود. تلاش تو الهام بخش همه جهان خواهد بود.

پس از اين مراسم، پيکر وانگاری ماآتای طبق سنت های کنيا، سوزانده شد.

يکی از ساکنان نايروبی می گويد: ماآتای در دوران حکومت اين دو رييس جمهوری، به ويژه موآی کيباکی، بسيار زجر کشيد. اکنون کيباکی با راه انداختن اين مراسم سعی می کند او را به دولت نزديک نشان دهد. ايکاش در کشوری زندگی نمی کرديم که در آن سراسر رياکاری و تظاهر باشد.

XS
SM
MD
LG