لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۰

رييس جمهوری کنيا تأييد قانون اساسی جديد کشور را جشن می گيرد


رييس جمهوری کنيا روز پنجشنبه ضمن ابراز خرسندی از تأييد قانون اساسی جديد توسط بخش کثيری از واجدان شرايط رأی دادن از اين رويداد به عنوان يک واقعه ملی، ياد کرد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه حضور فعالانه مردم کنيا را در رفراندوم عمومی و حمايت از قانون اساسی جديد کشور ستود و از اقدامات نيجريه برای فراهم آوردن زمينه برگزاری انتخابات رياست جمهوری در سال ۲۰۱۱ تقدير کرد.

مردم کنيا روز چهارشنبه با تأييد قانون اساسی جديد در واقع راه را برای دگرگونی دورنمای سياسی کشوری که در حوزه جغرافيايی خود، در شرق قاره آفريقا بزرگترين اقتصاد به شمار می رود، باز کردند.

طبق نتايج مقدماتی آراء با توجه به اينکه بيش از ۶۷ درصد از واجدان شرايط رأی دادن در کنيا به قانون اساسی جديد رأی مثبت دادند، در نتيجه امکان نفی آن وجود ندارد.

خانم کلينتون در اشاره به رويدادهای سياسی کنيا گفت «من مردم کنيا را به خاطر حضور گسترده و مسالمت آميزشان در رفراندوم تحسين می کنم. با آنکه نتيجه نهايی هنوز اعلام نشده است، اما به نظر می رسد حدود دو سوم از مردم کنيا از قانون اساسی جديد کشور حمايت کرده اند که نشان می دهد اکثريت قريب به اتفاق کنيايی ها با ايجاد تغييرات زيربنايی در کشور خود موافق هستند.»

در همين حال سناتور جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، نيز در واکنش به رفراندوم روز چهارشنبه کنيا بيانيه ای صادر کرد. وی در بخشی از اين بيانيه می گويد «برگزاری اين رفراندوم در کنيا گامی مهم در پيشبرد روند دموکراتيک اين کشور به شمار می رود. کنيا در مقطعی قرار دارد که با تأييد اين سند تاريخی در مسير اصلاحات و برگزاری انتخابات آرام گام بر می دارد.»

از سوی ديگر، مخالفان قانون اساسی جديد کنيا نيز با قبول شکست خود زمينه مساعدی را برای گذار مسالمت آميز کشور به قانون اساسی جديد فراهم ساختند. قانون اساسی جديد جايگزين قانون اساسی ايی خواهد شد که از زمان استقلال بريتانيا در کنيا حاکم بوده است.

به موجب قانون اساسی جديد کنيا، زمينه قانونی انجام اصلاحات ارضی در کشور و ايجاد تغييرات ساختاری در پارلمان کنيا فراهم خواهد شد و از دامنه اختيارات رييس جمهوری نيز کاسته می شود.

به باور تحليلگران سياسی تصويب قانون اساسی جديد، رايلا اودينگا، نخست وزير کنيا و رقيب مبارزاتی موآيی کيباکی در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۷ را در تحقق آرمان خود، يعنی رسيدن به مقام رياست جمهوری کنيا نزديکتر می کند.

XS
SM
MD
LG