لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

استقبال از کوله پشتی حمل آب در کنیا


آرشیو
آرشیو

تقریبا حدود هشتصد میلیون نفر در جهان دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. در کشور آفریقایی کنیا که حمل آب آشامیدنی به یکی از کارهای روزمره مردم تبدیل شده، کوله پشتی های آبی ویژه حمل آب ساخته شده که با استقبال مردم نیازمند روبرو شده است.

«انجاری ماینا» ۴۵ ساله کنیایی بیش از ده سال است که همه روزه راهی را می پیماید تا آب آشامیدنی مورد نیاز خانواده اش را از سرچشمه به خانه حمل کند. اما مدتی است که با استفاده از کوله پشتی ویژه حمل آب اندکی از زحمت او برای حمل آب کاسته شده چون بشکه های آب به سادگی کوله پشتی قابل حمل نبودند. بخصوص آن که وقتی تپه را بالا می رفت حمل آب مشکل تر می شد.

برای ماینا کوله پشتی ها بهداشتی و ارزان هستند: «در گذشته من ظروف فلزی برای حمل آب استفاده می کردم که از داخل زنگ می زدندحالا که کوله آبی استفاده می کنم که زنگ نمی زنه و آب را خراب نمی کنه.»

جویا کالی یک زاغه نشین در حومه نایروبی پایتخت کنیا است. در حلبی آبادی بیش از ده هزار شهروند زندگی می کنند. زندگی غیربهداشتی یکی از پیامدهای فقر در این حلبی آباد است. دو سال پیش یک سازمان مردم نهاد کمک به فقرا به نام «همکاری برای مراقبت» توزیع رایگان کوله پشتی های آب میان مردم منطقه را آغاز کرد و تاکنون بیش از بیست هزار کوله پشتی آبی میان مردم این حلبی آباد توزیع کرده است.

«دیوید چانزیرا» یکی از اعضای سازمان همکاری برای مراقبت: «فقر در زاغه ها به اوج رسیده و توجه اصلی به بهداشت و آب بهداشتی در این منطقه است. ما ضمن هشدارهای بهداشتی به مردم کوله پشتی آبی برایشان تهیه می کنیم تا بیماری های مسری ناشی از آب آلوده کاهش یابد.»

همکاران این سازمان مردم نهاد که کار ساخت و توزیع کوله پشتی های آبی در کنیا را آغاز کرده اند با افزایش تولید این کوله ها، امروزه این کالا را در بازار به قیمت ۵ دلار برای فروش روانه بازار کرده اند تا از درآمد آن کوله های آبی بیشتری برای مردم نیازمند زاغه نشینان تهیه کنند.

XS
SM
MD
LG