لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

نگرانی ها از افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی در کنیا


در کنیا، نگرانی مقام های بهداشتی از افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی و گسترش عفونت های مقاوم به درمان، وارد مرحله جدیدی شده است. آنها می گویند در صورتی که این روند متوقف نشود، بیماری هایی که امروز به سادگی قابل درمان هستند، خطرناک و مرگبار خواهند شد. گزارش لنی رو واگا، خبرنگار صدای آمریکا از نایروبی.

کنیا با ۴۰ میلیون جمعیت، اکنون در معرض خطری قرار گرفته که زمانی تصور می شد برای همیشه در علم پزشکی از بین رفته است؛ خطر بیماری های عفونی لاعلاج سال ها بود که ابتلا به بیماری هایی مثل پنومونی، مالاریا و زخم های چرکی، کسی را در وحشت مرگ فرو نمی برد، اما به نظر می رسد اوضاع تغییر کرده است.

به گفته ی اتحادیه جهانی مقاومت میکربی، دلیل ایجاد چنین وضعیتی، تولید نشدن آنتی بیوتیک در ۲۵ سال اخیر است. بنیاد پژوهش های پزشکی کنیا نیز در واکنش به این مسئله و شیوع ناگهانی اسهال خونی کشنده در کشور طرح نوینی را با مشارکت سازمان جهانی بهداشت در کنیا به اجرا درآورده اند. دکتر سام کاریوکی، مدیر مرکز بنیاد پژوهش های پزشکی تاکید می کند که مقاومت میکربی به دام ها و حیوانات اهلی نیز گسترش یافته است.

دکتر سام کاریوکی: "کشاورزان و دامدارانی هستند که برای پیشگیری از بیماری های عفونی به دام های سالم خود آنتی بیوتیک می دهند و این کار غلط اصلی ترین دلیل گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی در انسان و حیوان است."

در سال گذشته میلادی ۲۵۴ مورد سل مقاوم به درمان در کنیا گزارش شد. قوانین غیر صریح و نامشخص کنیا در مورد خرید و فروش دارو توسط افراد غیرمجاز پیجیدگی های این موضوع را دو چندان کرده است. دکتر ویلسون ندونگا معتقد است، پزشکان سنتی که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی ندارند، ریشه دیگر این گرفتاری هستند.


دکتر ویلسون ندونگا، مرکز بهداشتی جوی اسپرینگ: "ما می توانیم که نبود اراده قوی در تدوین قوانین و اعمال آنها را مسبب این وضعیت بشماریم. این امر ثابت شده نیست ولی محتمل است. ولی واقعیت این است که حتی پزشکان متخصص ما نیز بی دلیل برای یک سرماخوردگی یا اسهال ویروسی آنتی بیوتیک تجویز می کنند. "

اواخر ماه گذشته یک گزارش جهانی که به سفارش دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس تهیه شده بود اعلام کرد که سالیانه ۱۰ میلیون نفر جان خود را به دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی از دست می دهند و بار هزینه تحمیلی آن در ۳۵ سال آینده بر دوش اقتصاد جهان، ۱۰۰ تریلیون دلار است.

XS
SM
MD
LG