لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

افزايش تلفات درگيری دو قوم اورمه و پوکوما در کنيا


مقام های صليب سرخ از مرگ دستکم ٣۸ نفر از جمله ۹ مامور پليس در درگيری های قومی در کنيا خبر دادند. به گزارش صليب سرخ اين افراد در حمله به روستايی در سواحل جنوب شرق کنيا کشته شدند. صدها خانه روستايی در درگيری های روز دوشنبه به آتش کشيده شد. اختلاف کشاورزان و دامداران کنيايی بر سر منابع طبيعی در هفته های اخير بالا گرفته و تا کنون نزديک به يکصد نفر را به کشتن داده است.

ايل اورمه در منطقه دلتای تانا در کنيا روز شنبه به يک حمله انتقامجويانه عليه ايل پوکومو دست زدند. در اين درگيری دستکم ده تن کشته شدند. مردان اورمه، پوکوموها را تهديد کرده بودند که از
حمله آن ها به روستايشان در ماه گذشته که بيش از ۵۰ کشته برجای گذاشت، انتقام خواهند گرفت.

چند هفته پس از حمله ايل پوکومو به روستای اورمه ها، مردم منطقه تصميم به انتقام گرفتند. دولت کنيا برای برقراری صلح بين اين دو ايل ميانجيگری کرد، اما حسن ليک می گويد اورمه ها ترجيح می دهند خودشان وارد عمل شوند و در ادامه می افزايد: ما از دولت می خواهيم ما را تنها بگذارد تا خودمان اختلافات با پوکومو ها را فيصله دهيم. ما ديگر صلح نمی خواهيم. جنگ بايد ادامه پيدا کند. ما تا به آخر جنگ را ادامه می دهيم.

ايل پوکومو روز بيست و دوم ماه اوت گذشته به يکی از روستاهای اورمه ها حمله کرد. ۵۳ تن از ساکنان اين روستا، اکثراً زنان و کودکان، کشته شدند. پوکوموها با کشتار صدها دام، مردم اين روستا را از مهمترين وسيله معاش شان محروم کردند. صدها خانوار در حاشيه رودخانه تانا آواره شده اند. صليب سرخ جهانی حدود ۲۳۰ خانوار را که گفته می شود بيشترين آسيب را ديده اند، در سه اردوگاه موقت، اسکان داده است. بسياری از پوکوموها نيز از وحشت انتقام اورمه ها به اين اردوگاه ها پناه برده اند.

اورمه ها و پوکوموها سال ها برای دسترسی به منابع دلتای تانا جنگيده اند. اما مقام های کنيا می گويند درگيری های اخير ابعاد سياسی دارد و سياستمداران قبايل منطقه برای کسب قدرت در انتخابات سال آينده می جنگند.

وزير دفاع کنيا دستور داده که در مورد معاون وزارت دامداری آن کشور که مظنون به دخالت در درگيری های اخير است، تحقيق شود.

صليب سرخ جهانی می گويد اگر درگيری ها متوقف نشود خشونت در کنيا از خشونت های انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۷ که بيش از ۱۰۰۰ کشته برجای گذاشت، شديدتر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG