لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

پایان مسالمت آمیز رقابت های انتخاباتی در کنیا


دیوان عالی کنیا به اتفاق آرا انتخابات چهارم مارس را در آن کشور معتبر شناخت و انتخاب اهورو کنیاتا را برای احراز مقام ریاست جمهوری تائید کرد.

دیوان عالی روز شنبه رای داد که انتخاب آقای کنیاتا و معاونش، ویلیام روتو، با رعایت موازین قانونی انجام گرفته است.

رایلا اودینگا، رقیب انتخاباتی، که نتایج رای گیری را به چالش گرفته بود، قول داده است از تصمیم دیوان عالی تبعیت کند و برای آقای کنیاتا نیز آرزوی موفقیت کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه ای انتخاب آقای کنیاتا را تبریک گفت. رهبر آمریکا به آقای اودینگا و مردم کنیا نیز که با واکنشی مسالمت آمیز پذیرفتن تصمیم دیوان عالی را پذیرفتند، تبریک گفته است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در تماسی تلفنی ضمن تحسین از هر دو رقیب انتخاباتی، از آنان، و از کشورشان برای مشارکت در برگزاری انتخاباتی مسالمت آمیز و معتبر قدردانی کرد.

در نایروبی، مقابل دیوان عالی، پلیس به گروهی از حامیان خشمگین آقای اودینگا که علیه حکم دیوان واکنش نشان می دادند، گاز اشک آور شلیک کرد.
در شهر کیسومو در غرب کنیا نیز، که پایگاه آقای اودینگا محسوب می شود، تظاهراتی اعتراضی برگزار شد.

کمیسیون انتخاباتی کنیا قبلا آقای کنیاتا را در همان نخستین دور رای گیری برنده بیش از ۵۰ درصد آرا و پیروز در انتخابات اعلام کرده بود. اما آقای اودینگا مدعی بود که در بعضی از حوزه های رای گیری، انتشار ارقام مربوط به نتایج حاصل از شمارش با دستکاری همراه بوده است.


خشونت های قومی پس از انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷ به کشته شدن بیش از ۱۱۰۰ نفر و بی خانمانی ۶۰۰ هزار نفر دیگر منجر شد.

آقای کنیاتا کماکان با اتهامات شکل دادن به به خشونت ها روبروست. رسیدگی به این اتهامات در دیوان جرائم بین المللی لاهه به اواخر سال موکول شده است.
XS
SM
MD
LG