لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

آمریکا می گوید در عملیات کنیا در سومالی شرکت ندارد


آمریکا می گوید در عملیات کنیا در سومالی شرکت ندارد
آمریکا می گوید در عملیات کنیا در سومالی شرکت ندارد

آمریکا شرکت در عملیات علیه شبه نظامیان الشباب در جنوب سومالی را تکذیب کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای گفت ایالات متحده سال ها به کنیا در تقویت دفاع مرزی خود کمک کرده است، اما در عملیات جاری آن در سومالی شرکت ندارد.

یک سخنگوی ارتش کنیا روز یکشنبه گفت شریکان به حمله های هوایی علیه الشباب دست زده اند و یادآور شد که آمریکا یکی از آنهاست. این سخنگو همچنین گفت نیروی دریایی فرانسه قرارگاه الشباب در کیسمائو را گلوله باران کرده است. نیروی دریایی فرانسه این ادعا را روز دوشنبه تکذیب کرد.

کنیا می گوید سربازانش در سومالی شبه نظامیان الشباب را، که مسئول یک سلسله آدم ربایی های مرزی شناخته می شوند، تعقیب کرده اند.

شیخ شریف شیخ احمد رییس جمهوری سومالی روز دوشنبه گفت او با مداخله کنیا مخالف است و یادآور شد که فقط اتحادیه آفریقا می تواند به طور قانونی در سومالی عمل کند.

این گفته با پاسخ تند نایب رییس پارلمان کنیا روبرو شد، او روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت کنیا حق دارد از خودش دفاع کند.

گروه الشباب برای سرنگونی دولت سومالی که سازمان ملل متحد از آن حمایت می کند و تاسیس یک حکومت اسلامی در آنجا می جنگد. این گروه در ماه های اخیر زمینه را به دولت سومالی و سرباران اتحادیه آفریقا باخته است، اما هنوز بخش قابل ملاحظه ای در جنوب و مرز سومالی را کنترل می کند.

آمریکا الشباب را یک گروه تروریستی با ارتباط هایی با القاعده تلقی می کند و در گذشته به هدف های آن در سومالی حمله کرده است. با این حال، نیویورک تایمز روز یکشنبه به نقل از یک مقام ارشد آمریکا گفت به تازگی هیچ حمله نظامی در سومالی صورت نگرفته است.

الشباب هر نقشی را در آدم ربایی هایی که پیش از هجوم کنیا انجام شده تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG