لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

پليس مخفی آمريکا پس از ترور کندی در روشهای کار خود تجديدنظر کرد


پليس مخفی آمريکا پس از ترور کندی در روشهای کار خود تجديدنظر کرد
پليس مخفی آمريکا پس از ترور کندی در روشهای کار خود تجديدنظر کرد

ترور جان اف کندی، رييس جمهوری آمريکا، در روز بيست و دوم ماه نوامبر سال ۱۹۶۳، ۴۸ سال قبل، جهان را متعجب کرد. اين اولين بار، پس از سال ۱۹۰۱، سال ترور ويليام مک کينلی رييس جمهوری آمريکا، بود که يک رييس جمهوری ديگر در آمريکا به ضرب گلوله کشته می شد.

پليس مخفی در آمريکا مسئول حفاظت از جان رييس جمهوری و خانواده وی است. قتل جان اف کندی، پليس مخفی آمريکا را در موقعيتی تدافعی، قرار داد.

ترور کندی و تلاش برای ترور جرالد فورد و رانالد ريگان، ديگر روسای جمهوری آمريکا، به تغييرات اساسی در شيوه های حفاظت از روسای جمهوری و خانواده های آن ها، منجر شد.

روز بيست و دوم نوامبر سال ۱۹۶۳، وقتی به سوی جان اف کندی شليک شد، کلينت هيل، پليس مخفی مسئول حفاظت از جان وی، در موقعيتی بود که می توانست واکنش نشان دهد. اما، در ارزيابی از گذشته، پاسخ او ساده و روشن است وقتی می گويد: هيچ جای ترديدی نيست که ما در حفاظت از جان اف کندی کوتاهی کرديم.

جرالد بلين نيز آن روز در تگزاس بود. اما او در دالاس، شهری که کندی ترور شد، حضور نداشت. او می گويد: کمبود نيروی انسانی تا حدودی مسئول اين کوتاهی بود. ما در سال ۱۹۶۳، ۳۳۰ پليس مخفی داشتيم. اما فقط ۳۴ تن از آن ها مامور محافظت از رييس جمهوری و خانواده اش بودند.

بعضی از اين مامورين در اطراف ديده می شدند. بعضی از آن ها به دنبال اتومبيل های اسکورت رييس جمهوری می دويدند. اما، بلين می گويد: اين مامورين نمی توانستند با يکديگر ارتباط داشته باشند. ما راديو نداشتيم. فقط با علامت دستهايمان ارتباط برقرار می کرديم. ما عکس هايی از مظنونين در اختيار داشتيم و بايد تصاوير آن ها را به خاطر می سپرديم. ما بايد فقط با يکديگر بصورت يک تيم عمل می کرديم.

ليزا مک کوبين، نويسنده ای که با بلين در نگارش کتابی به نام جزييات ترور کندی همکاری کرده، می گويد: بروز ضعف ها در شيوه های محافظت از کندی موجب تغييرات اساسی در اين شيوه ها شد. ماموران محافظت از رييس جمهوری متوجه شدند، چه وظيفه سنگينی به عهده دارند و توانستند کنگره را متقاعد کنند که بودجه بيشتری برای اين وظيفه تصويب کند. آن ها سال ها از کنگره می خواستند، امکانات مالی و انسانی بيشتری در اختيار داشته باشند.

کلينت هيل پس از ترور کندی به کار در پليس مخفی ادامه داد. او شاهد تغييرات بسياری بود. ديگر، روسای جمهوری و خانواده هايشان در اتومبيل های رو باز نمی نشينند. پول، ارتباطات قوی تر و ماموران بيشتری در اختيار دارند. اما هيل به دليل عذاب وجدان در سال ۱۹۷۵ استعفا داد. چند ماه بعد، نه يک بار، بلکه دوبار به جان جرالد فورد، رييس جمهوری، سوءقصد شد در سال ۱۹۸۱ به جان رونالد ريگان رييس جمهوری، نيز سوءقصد شد.

گرچه ترور جان اف کندی باعث تغيير در شيوه محافظت از روسای جمهوری شد، وقايع اخير ياد آور آن است که هنوز جان روسای جمهوری در آمريکا در خطر است؛ يک مرد ۲۱ ساله، اهل ايالت آيداهو روز يازدهم ماه جاری به سوی کاخ سفيد تيراندازی کرد؛ او اکنون در بازداشت به سر می برد.

XS
SM
MD
LG