لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

بزرگداشت پنج تن از برجستگان هنر در کندی سنتر واشنگتن


بزرگداشت پنج تن از برجستگان هنر در کندی سنتر واشنگتن
بزرگداشت پنج تن از برجستگان هنر در کندی سنتر واشنگتن

آیین بزرگداشت پنج تن از چهره های برجسته هنرهای مردمی آمریکا روز یکشنبه در کندی سنتر، مرکز هنرهای اجرایی و نمایشی واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار می شود.

به گفته مدیران این مرکز، هدف از این مراسم که همه ساله در تالار اصلی کندی سنتر واشنگتن برگزار می شود، ستایش از چهره های محبوب و تاثیرگذار در فرهنگ و هنر آمریکا و همچنین تقویت پایه های صنعت هنرهای سرگرم کننده و مردمی است.

اُپرا وینفری، چهره برجسته شوهای تلویزیونی آمریکا، پل مکارتنی آهنگساز از گروه بیتل ها، بیل تی جونز رقصنده و طراح بزرگ رقص، مرل هاگارد، نوازنده و خواننده مشهور سبک کانتری موزیک آمریکا و در فرجام: جری هرمن، غزلسرا و آهنگساز آمریکایی ست که سروده هایش که به صورت ترانه درآمده بر سر زبان مردم تهیدست جامعه آمریکا جاریست، ستایش شدگان این برنامه اند.

هرچند پل مکارتنی بریتانیایی ست؛ اما از آن رو که این چهره برجسته گروه بیتل ها خدمات شایانی به فرهنگ موسیقی پاپ آمریکا کرده؛ از ستایش و احترام جامعه آمریکا برخوردار و شایسته این نکوداشت شده است.

روز یکشنبه و پیش از اجرای این برنامه این پنج چهره برجسته جهان هنر به کاخ سفید رفتند تا با پرزیدنت اوباما دیدار و گفتگو کنند. پرزیدنت اوباما در این دیدار و درنکوداشت این پنج چهره بزرگ تاثیرگذار در هنر مردمی آمریکا گفت: این پنج تن که امسال از سوی کندی سنتر ستوده می شوند، با ارائه هنرشان، هدیه بزرگ و خارق العاده ای به مردم و جامعه آمریکا اهدا کرده اند.

پرزیدنت اوباما افزود: اینان با توانایی و خلاقیتی که از خود بروز داده اند و پیمودن راه دشواررسیدن به موفقیتشان که به آنان امکان داده تا بعنوان برجستگان هنر رقص، موسیقی آواز، شعر و اجرای برنامه شناخته شوند، آنچنان که شایسته بوده تاکنون مورد ستایش قرار نگرفته اند.

جری هرمن، غزلسرا در همکاری مشترک با مرل هاگارد نوازنده و خواننده سبک کانتری موزیک (موسیقی و ترانه خوانی بومی آمریکایی) در صحن تئاتر برادوی نیویورک بهترین اجراها را داشته و اخیرا برنده جایزه موسیقی مشهور به «تونی ایوارد» شده اند.

اپرا وینفری که امسال پس از ۲۵ سال اجرای پیاپی برنامه تلویزیونی به شوی اپرا پایان داده، سرمشق خوبی برای نسلی از دختران آمریکایی ست که با داستانهای الهامبخش و هدیه های پیش بینی نشده در برنامه هایش برای تماشاگران و همچنین معرفی کتابهای پرخواننده به ارتقای جایگاه فرهنگ و هنر مردم عادی آمریکا کمک کرده که تماشای برنامه های تلویزیونی سرگرمی عمده شان است.

مرل هاگارد که روزگاری راننده اتوبوس بود، پیشینه تلخ و سختی را پشت سرنهاده و چندسالی را نیز در زندان بسر برده است. او که از دوران کودکی با ترانه های کانتری موزیک آشنا بود با توسل به موسیقی در پشت میله های زندان توانست از اعتیاد به موادمخدر رهایی یافته پس از آزادی با گشت و گذار در آمریکا و رفتن از این شهر به آن شهر با اجرای برنامه موسیقی گذران عمر کند.

صدای گرم و دلچسب هاگارد زبانزد عامه مردمی شد که در کافه ها و بارها مخاطبان او بودند. این شهرت تا بدانجا رسید که کمپانی های تولید موسیقی از او دعوت به همکاری کردند. ترانه های هاگارد بازتاب دردها و مصایب طبقه کارگر آمریکایی بویژه کارگران کشاورزی در شهرکهای کوچک و پراکنده آمریکاست.

XS
SM
MD
LG