لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری

سرخط خبرها

نکاتی تازه از ترور جان کندی در کتاب تازه

۲۲ نوامبر ۱۹۶۳. جان اف کندی و همسرش ژاکلین در فرودگاه دالاس در تکزاس، مدتی کوتاه پیش از قتل کندی

کتاب تازه، تردیدهایی را پیرامون پرونده تحقیق پیرامون قتل جان اف کندی در ۵۰ سال پیش مطرح کرده است.

کتابی که تازه در آمریکا منتشر شده، تردیدهایی را پیرامون پرونده تحقیق پیرامون قتل جان اف کندی، رئیس جمهوری آمریکا، که ۵۰ سال پیش روی داد، مطرح کرده است.

نویسنده این کتاب که نام آن «نیم قرن کندی» است، یک استاد علوم سیاسی دانشگاه ویرجینیاست به نام لری ساباتو که بر آن است که نتیجه ای که مجلس نمایندگان آمریکا در پی بررسی پرونده قتل کندی به آن دست یافت، لزوما استنتاج درستی نیست و به رغم آن که یافته های کمیته تحقیق کنگره حاکی از آن است که موتورسیکلت سواران اسکورت رئیس جمهوری در زمان شلیک گلوله مرگبار به وی، در حال اسکورت او بوده اند،‌ واقعیت چنین نبوده و موتورسیکلت سواران جان اف کندی را اسکورت نمی کرده اند.

در این حال، یافته های تازه تکنولوژیک به گفته لری ساباتو حاکی از آن است که موتور سواران پلیس دالاس نیز به عنوان محافظ، رئیس جمهوری را همراهی نکرده بودند و آنچه بدواً صدای شلیک گلوله پلیس تلقی شده، در واقع گلوله نبوده، بلکه صدای موتور سیکلتی بوده که در ترور کندی نیز نقش داشته است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

ابوالفضل قدیانی: در دادگاه تحت فرمان «مستبد امروز ایران» خامنه‌ای، شرکت نمی‌کنم

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی در ایران

ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در ایران که به انتقاد از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مشهور است، بار دیگر توسط نهادهای امنیتی احضار شده است.

وبسایت خبری کلمه روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت گزارش داد که ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی و زندانی سابق که بار دیگر از سوی نهادهای امنیتی پرونده‌ای در شعبه دو بازپرسی اوین برای او باز شده اعلام کرده است، از آنجا که بازپرسی‌ها و دادگاه‌ها فرمایشی و غیر قانونی است در آنها شرکت نکرده و منتظر حکم جلب خواهد ماند.

آقای قدیانی در نامه سر گشاده‌ای که در این رابطه منتشر کرده نوشته است چند روز پیش احضاریه‌ای برای او در سامانه قوه‌ قضائیه برای حضور در شعبه ۲ بازپرسی شهید مقدس اوین ارسال شده که شماره پرونده نشان دهنده آن است که این پرونده در سال ۹۵ تشکیل و در سال ۹۸ به جریان افتاده و «روشن است که این بازپرسی فرمایشی مقدمه تشکیل دادگاه غیرقانونی انقلاب بوده که این دادگاه نیز تحت سیطره نیروهای امنیتی است و هر دو تحت فرمان کامل مستبد امروز ایران آقای خامنه‌ای است.»

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر نیست آمده است: «علی خامنه‌ای به خوبی می‌داند که مشروعیت نظام استبدادی ولایت فقیه چنان فروریخته که در یک انتخابات آزاد به زحمت بتواند حتی ۱۰ درصد آرا عمومی را کسب کند. این تحلیل رفتن بدنه اجتماعی نظام را می‌توان در گسیل کردن نیروهای حشدالشعبی در «کمک به سیل‌زدگان» دید.»

آقای قدیانی ۷۴ ساله که از نزدیکان به میرحسین موسوی است اسفند ماه سال گذشته از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

او در سال‌های اخیر بارها علیه خامنه‌ای موضع گیری کرد و گفته است او در حال سلطنت است. وی در یکی از نامه های علنی خود نوشت:‌ چرا استبداد در مصر و لیبی نامبارک و مذموم است و در ایران و سوریه ستودنی است؟

وی همچنین گفته بود: «آقای خامنه ای منفور، مطرود و مغضوب مردم ایران است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخستین مرحله از برنامه صلح آمریکا برای اسرائیل و فلسطینی‌ها به زودی رونمایی می‌شود

جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ - آرشیو

کاخ سفيد می‌گوید نخستين مرحله از برنامه صلح اسرائيل - فلسطينی ماه آينده در کنفرانسی اقتصادی در بحرين رونمایی خواهد شد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزيدنت ترامپ، روز يکشنبه ۲۹ اردیبهشت در بيانيه‌ای مشترک با دولت بحرين از برگزاری قريب‌الوقوع کنفرانس صلحی برای رفع بحران ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها خبر داد که قرار است روز چهارم و پنجم تير ماه آينده در بحرين برگزار شود.

در این بیانیه آمده است که پيشرفت اقتصادی از طريق يک ديدگاه اقتصادی استوار و مصمم به دست می‌آيد، در صورتی که بتوان مسائل و اختلافات سياسی کليدی را حل کرد.

جرد کوشنر، دونالد ترامپ و جيسون گرين بلات، نماینده ویژه کاخ سفيد در خاورميانه از بيش از دو سال پيش در تلاش برای تدوين برنامه ای برای برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسيينی‌ها هستند.

کاخ سفيد روز يکشنبه اعلام کرد محور اصلی اين برنامه حامل پيشنهاد راه حل‌های اقتصادی برای فلسطينی‌هاست.

مقام‌های کاخ سفيد می‌گويند اين برنامه چشم انداز روشنی از سرمايه‌گذاری‌های وسيع و اصلاحات زيرساختی در سرزمين‌های فلسطينی ارائه می دهد که هزينه آنها را قرار است کشورهای عربی تامين کنند.

با این حال به گفته مقام‌های کاخ سفيد کنفرانس ماه آينده در بحرين قرار نيست مسائل سياسی کليدی مانند مرزهای نهايی، وضعيت اورشليم، و سرنوشت پناهندگان فلسطينی و درخواست های امنيتی اسرائيل را پوشش دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه بریتانیا خطاب به ایران: عمیقا فکر کنید و عزم آمریکا را دست کم نگیرید

جرمی هانت،‌ وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت خطاب به مقامات ایران گفت: آمریکا به دنبال درگیری نیست، اما اگر منافع آمریکا مورد حمله قرار گیرد، آن‌ها تلافی خواهند کرد.

وزیر خارجه بریتانیا در حاشیه جلسه مجمع جهانی بهداشت در ژنو به خبرنگاران گفت: می خواهم به مقامات ایران بگویم؛ عزم آمریکا در وضعیت بوجود آمده را دست کم نگیرند. آمریکا به دنبال درگیری نیست. آنها به دنبال جنگ با ایران نیستند. اما اگر منافع آمریکا مورد حمله قرار گیرد، آنها تلافی خواهند کرد. این امری است که مقامات ایران باید عمیقا درباره آن فکر کنند.

یک روز پیشتر و ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حسن ممتاز، شهروند بهایی را با پابند و دستبند از بیمارستان به زندان برگرداندند

زندان اوین

حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی زندانی که برای انجام آزمایشات پزشکی به بیمارستان خارج از زندان اوین منتقل شده بود، بدون تکمیل دوره درمان خود به زندان اوین بازگردانده شد.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، حسن ممتاز سروستانی، شهروند بهایی زندانی روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت به دلیل حال نامناسب جسمی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد. اما با وجود این که پزشک معالج در بیمارستان تاکید کرده بود او باید حداقل ۴۸ ساعت پس از انجام آنژیوگرافی تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی باشد و به دلیل گرفتگی شدید عروق سریعا جهت استنت گذاری (فنر قلب) آماده شود، پیش از تکمیل درمان با دستبند و پابند به زندان اوین بازگردانده شد.

حسن ممتاز سروستانی، که به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهایی در دانشگاه مجازی آذرماه سال ۹۳، از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به پنج سال زندان محکوم و در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۶ جهت گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده بود روز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، با آنکه محل زندگی خود و خانواده او شهر شیراز است به بهانه معالجه از زندان عادل آباد شیراز به زندان اوین منتقل شد.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور اقلیت‌های مذهبی در خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، از تداوم آزار و اذیت اقلیت ها در ایران انتقاد کرده و خواستار آن شده که جمهوری اسلامی همه زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کرده و به آزادی مذاهب احترام بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو: ونزوئلا لایق برخورداری از یک دولت صادق است

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت و در پیامی در توئیتر از اقدام پارلمان ملی ونزوئلا در تضمین پرداخت شرکت دولتی نفت و گاز تقدیر کرد و گفت ونزوئلا لایق داشتن یک دولت راستگو است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: برای حفظ دارایی‌های ونزوئلا از دست طلبکاران مادورو، پارلمان ملی ۷۱ میلیون دلار تضیمن پرداخت را تصویب کرد.

آقای پمپئو افزود: چنین رفتار حاکمیت مسئولانه در تضاد مستقیم با فساد و ناتوانی رژیم مادورو است. ونزوئلا لایق داشتن یک دولت راستگو است.

ایالات متحده آمریکا و ۵۴ کشور جهان ریاست جمهوری موقت و مشروع خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دومین جلسه محاکمه هادی رضوی؛ پای خبرگزاری فارس به پرونده داماد وزیر باز شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی داماد وزیر کار و تعاون ایران و یکی از سرمایه‌گذاران سریال شهرزاد، در حالی برگزار شد که این‌بار پای خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه نیز به پرونده باز شده است.

نماینده دادستان روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت در دومین جلسه این دادگاه درباره اتهامات سید هادی رضوی در پرونده بانک سرمایه گفت که او با پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه «بدون تودیع وثیقه» حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف «عیش و نوش»، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده است.

خبرگزاری ایسنا درباره جزییات این جلسه به نقل از نماینده دادستان نوشت‌ که «رضوی با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری، خودروهایی از قبیل سواری مازراتی، بنز اس.۵۰۰، ماشین سوزوکی، تویوتا لافور [رَو فور]، و موتور سیکلت ان [ام] وی اگوستا که قیمت آن به اندازه ده پراید از مدل ۵۰ میلیون تومانی است، خریداری کرده است و خبرهایی هست که او با تشریفاتی به خیابان می‌آمده است.»

نماینده دادستان در این جلسه خطاب به رضوی گفته است که «شاید ۸۰ میلیارد تومان برای شما چیزی نباشد اما درد بسیاری از مردم را درمان می‌کند، شما متهم کلان هستید.»

همچنین در این جلسه هادی رضوی در دفاعیات خود گفته است که «من یک کارآفرین هستم و با افتخار از خود دفاع می‌کنم.»

او در بخش دیگری از دفاعیاتش اتهام گرفتن تسهیلات برای تبلیغات در «خبرگزاری فارس» را تایید کرده و گفته است که «۲۵۰ میلیون تومان قرارداد او با این خبرگزاری به صورت ماهانه برای تبلیغات در ۱۰ باکس تبلیغاتی در صفحه اول بوده است و ۱۰ باکس تبلیغاتی در این خبرگزاری و در صفحه اول گذاشته شده که هر کدام قیمت خود را دارد، من قرارداد داشتم نه من دزدم و نه مدیرعامل آن خبرگزاری دزد بوده است.»

قرار است رسیدگی به این پرونده فردا سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در دادگاه جرایم اقتصادی برگزار شود.

پرونده بانک سرمایه بیش از ۷۰ متهم دارد و پیش از این سه تن از متهمان پرونده بانک سرمایه یعنی«علی بخشایش» مدیرعامل سابق بانک سرمایه، «پرویز کاظمی» رئیس سابق هیئت مدیره این بانک و وزیر رفاه دولت نهم و «محمدرضا توسلی» عضو سابق هیئت مدیره بانک سرمایه به ۲۰ سال زندان، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

موضوع پرونده بانک سرمایه مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان است. پرونده فساد در این بانک در شرایطی است که فرهنگیان بازنشسته از سال گذشته تا کنون بارها برای گرفتن حقوق ضایع شده خود تجمع‌های اعتراضی برپا کرده‌اند.

پس از گرانی‌های اخیر، آمار پرونده‌های فساد اقتصادی که برخی متهمان آن نیز مقامات و افراد شناخته شده‌ هستند، در ایران افزایش یافته است.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفیر ایالات متحده در چین، به تبت سفر می‌کند

تری برنستاد سفیر ایالات متحده در چین، هفته جاری به تبت سفر خواهد کرد. این نخستین سفر از این دست از سال ۲۰۱۵ به این سو است.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی سفارت آمریکا در چین، ضمن اعلام این خبر، گفت این سفر فرصتی برای سفیر ایالات متحده در چین است تا «ضمن دیدار با رهبران محلی، از محدودیت‌های مذهبی و ایجاد مانع برای آموزش زبان و فرهنگ تبت» انتقاد کند.

در این سفر قرار است سفیر ایالات متحده با رهبران محلی و مقام‌های رسمی تبت دیدار و از مناطق فرهنگی این منطقه بازدید کند.

پاییز سال گذشته میلادی قانونی در آمریکا تصویب شود که براساس آن مقام‌های چینی که مانع سفر افراد خارجی به تبت شوند، قادر به دریافت ویزای آمریکا نخواهند بود.

سفر سفیر ایالات متحده در چین به تبت، هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در روابط میان چین و آمریکا و جنگ تجاری میان دو کشور انجام می‌شود.

رئيس جمهوری جدید اوکراین پس از سوگند یاد کردن،‌ مجلس این کشور را منحل کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری جدید اوکراین، پس از مراسم ادای سوگند، اعلام کرد که پارلمان این کشور منحل و انتخابات زودهنگام در اوکراین برگزار خواهد شد.

به گزارش رویترز، رئيس‌جمهوری جدید اوکراین امروز دوشنبه ۳۰اردیبهشت ماه و پس از مراسم ادای سوگند، اعلام کرد که پارلمان این کشور را منحل خواهد کرد.

قرار است انتخابات زودهنگام در اوکراین تا دو ماه دیگر برگزار شود.

زلنسکی خطاب به نمایندگان پارلمان اوکراین گفت در دو ماه باقی‌مانده تا انتخابات، مصونیت قضایی نمایندگان را لغو کنند و قوانینی تصویب کنند که مانع ثروت‌اندوزی مقام‌های دولتی شود.


رئيس جمهوری جدید اوکراین همچنین گفته است که اولویت او توافق آتش‌بس با روسیه در مناطق شرقی این کشور است. به گفته او مذاکره با روسیه تنها زمانی رخ خواهد داد که این کشور از اشغال مناطق شرقی اوکراین دست کشیده و اسیران جنگی را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دستور بازداشت ۲۴۹ کارمند وزارت خارجه ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتا صادر شد

عکس از آرشیو

مقام‌های ترکیه دستور بازداشت ۲۴۹ عضو وزارت خارجه این کشور را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶صادر کرده‌اند.

به گزارش رویترز، دفتر دادستانی آنکارا اعلام کرده است که دستور بازداشت ۲۴۹ تن از اعضای وزارت خارجه ترکیه را صادر کرده است. به گفته او تاکنون ۷۸ تن بازداشت شده‌اند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به طراحی و دست داشتن در این کودتا متهم می‌کند و بارها از دولت ایالات متحده خواسته است او را به ترکیه بازگرداند.

گولن یک روحانی ترک است که از سال ۱۹۹۹ در تبعید و در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. او هر گونه ارتباط با کودتا در ترکیه را رد می‌کند.

ترکیه تابستان سال ۹۵ شاهد کودتایی علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که شکست خورد. در این کودتا نزدیک به ۲۵۰ تن کشته شدند، بیش از ۷۷ هزار نفر در انتظار صدور حکم هستند و نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر هم از کار برکنار شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شورش زندانیان عضو داعش در زندانی در تاجیکستان باعث مرگ دست‌کم ۳۲ نفر شد

در جریان شورش زندانیان عضو گروه داعش در یک زندان در کشور تاجیکستان، ۳ گارد زندان و ۲۹ زندانی کشته شدند.

به گزارش رویترز، وزیر دادگستری تاجیکتان اعلام کرد که زندانیان عضو گروه داعش،‌ با استفاده از چاقو سه گارد زندان و پنج زندانی را کشتند.

در جریان این شورش، ماموران امنیتی ۲۴ زندانی عضو داعش را کشتند و کنترل زندان را در دست گرفتند. این زندان، ۱۵۰۰ زندانی دارد.

گروه دولت اسلامی (داعش) پاییز سال گذشته هم مسئولیت شورش در یک زندان دیگر تاجیکستان را هم به عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی سیلاب‌های اخیر ۲۹ روستای لرستان باید جابه‌جا شوند

پس از وقوع سیلاب ویرانگر در استان‌های مختلف ایران، یک مقام بنیادمسکن می‌گوید که ۲۹ روستای استان لرستان نیازمند جابه جایی هستند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت به نقل از هادی جعفری، معاون بنیاد مسکن لرستان با اعلام این خبر نوشت که تاکنون در ۱۷ روستا تامین زمین موردنیاز از محل اراضی ملی و توافق با مالکین انجام شده است.

پیش از این فرماندار پلدختر گفته بود که براثر سیل پلدختر در استان لرستان ۱۵روستای این شهرستان ۱۰۰ درصد زیر آب رفته است.

سیلاب های اخیر در ایران از اواخر اسفند سال ۹۷ آغاز شده و تا کنون خسارات سنگینی را به استان‌های درگیر سیلاب وارد کرده و دست‌کم ۷۶ کشته بر جای گذاشته است.

استان لرستان از جمله استان‌هایی است که در این سیلاب ها خسارات سنگینی به تاسیسات شهری، روستایی، زمین‌های کشاورزی و خانه‌های آن وارد شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گوگل استفاده از خدمات خود را برای دارندگان گوشی هواوی محدود کرد

شرکت گوگل اعلام کرد برخی تجارت‌های خود با هواوی را که نیازمند انتقال سخت‌افزار، نرم‌افزار یا سرویس‌های فنی است، تعلیق می‌کند.

رویترز به نقل از منبعی نوشت که این محدویت‌ها پس از اعلام فرمان اضطراری دونالد ترامپ و منع معامله با شرکت‌هایی که امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کنند، اعمال شد.

هواوی با وجود محدودیت‌های وضع شده، می‌‌تواند از یک سیستم عامل اندروید با منابع باز (اوپن سورس) استفاده کند.

با تصمیم گوگل، گوشی‌های جدید شرکت هواوی امکان استفاده از برخی خدمات شرکت گوگل چون یوتیوب، جی‌میل یا گوگل پلی‌استور را نخواهند داشت.

یک سخنگوی گوگل به رویترز گفت دارندگان گوشی هواوی در حال حاضر می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را به روز کنند و قادر به استفاده از «گوگل اپس» و «گوگل پلی» خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کلیات طرح «تشدید مجازات اسیدپاشی» با مجازات «اعدام» تصویب شد

در حالی که یک سوم اعدام‌های جهان در ایران صورت می گیرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، مجازات اعدام را گنجاندند و کلیات این طرح را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در جلسه علنی کلیات این طراح را با ۲۰۶ رای موافق و ۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع تصویب کردند.

در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی «اعدام» یکی از مجازات های اسیدپاشی در نظر گرفته شده است.

فاطمه حسینی نماینده مجلس درباره جزییات این طرح به ایسنا گفته است که در موضوع تشدید مجازات اسیدپاشی، علاوه بر «قصاص نفس یا عضو»، با توجه به میزان دیه اعضای بدن، حبس های تعزیری درجه ۱ تا ۴ پیش بینی شده است.

در نظر گرفتن مجازات اعدام در این طرح در شرایطی است که قربانیان اسیدپاشی گفته‌اند که خواسته‌شان اعدام نیست.

مرضیه ابراهیمی، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان،گفته است که آن‌ها خواهان «توقف چرخه خشونت» هستند نه اعدام.

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل در سال گذشته میلادی در مجموع ۲۵۳ مورد اعدام در ایران اجرا شده که بیش از یک سوم کل اعدام‌های ثبت شده در جهان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

باند خلافکاران دست‌کم یازده نفر را در یک میکده در شمال برزیل کشت

نیروهای پلیس در مقابل محل میکده بعد از تیراندازی حضور یافتند.

در حمله یک «باند خلافکاران» به یک میکده در شمال کشور برزیل، دست‌کم یازده نفر کشته شدند.

آسوشیتدپرس بامداد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت به نقل از مقام‌های محلی شهر «بِلِم» در ایالت پارا در شمال برزیل نوشت که افراد مسلحانه به این میکده حمله کرده و به سمت افراد تیراندازی کردند.

پلیس گفته مهاجمان هفت نفر بودند و از بین کشته شدگان، شش نفر زن بودند.

در ماه مارس دولت برزیل صدها نیروی گارد ویژه به این شهر فرستاده بود که امنیت را ظرف نود روز ایجاد کند.

برزیل تنها در سال ۲۰۱۷ شاهد ۶۴ هزار قتل بود که هفتاد درصد آنها توسط سلاح صورت گرفت.

ریو دو ژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل، تنها در صد روز ابتدای امسال شاهد ۲۳۰۰ تیراندازی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز: قصد جنگ با ایران را ندارم و تنها می‌خواهم آنها سلاح هسته‌ای نداشته باشند

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره افزایش تنش با جمهوری اسلامی گفت که او قصد «جنگ با ایران» را ندارد اما می‌خواهد مطمئن شود که «ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد.»

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه شب در گفتگو با فاکس نیوز بار دیگر به «توافق وحشتناک» هسته ای دولت قبل با ایران اشاره کرد و گفت:‌ «توافق هسته‌ای که اوباما با ایران امضا کرد، وحشتناک بود. آنها تنها بعد از پنج سال، مسیرشان به تولید سلاح هسته‌ای باز می‌شد. ما به این احتیاج نداریم. این توافق وحشتناک بود و من از آن خارج شدم... پشت خیلی از مشکلات در خاورمیانه ایران است. در سال اول کارم در پنتاگون با ژنرال ها جلسه‌ای داشتم. آنها ۱۴ یا ۱۵ نقطه را به من نشان دادند که درگیری وجود داشت و هرکدام از آنها چه از طریق نظامی و چه از طریق کمک مالی توسط ایران تحریک می‌شدند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: من تنها می‌خواهم که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد. آنها نمی توانند ما را تهدید کنند... از همه اینها بگذریم، با همه اتفاقاتی که روی می‌دهد، من کسی نیستم که بخواهد به جنگ دیگری برود. اقتصاد مان آسیب می‌بیند و از آن مهمتر، مردم ما کشته می‌شوند.»

پرزیدنت ترامپ درباره افزایش تنش با ایران نیز گفت: «من ترجیح می‌دهم اگر بخواهم حمله‌ای هم کنم، اقتصادی باشد. ما کشوری قوی‌تر از نظر اقتصادی ساخته‌ایم... ما از لحاظ اقتصادی قدرت فوق العاده ای داریم، اگر بتوانم همه چیز را از لحاظ اقتصادی حل کنم، این همان راهی است که من می خواهم.»

وی در پایان گفت: «نه، من قصد جنگ ندارم اما شما کشوری مثل ایران را دارید. من نمی‌توانم اجازه بدهم که آنها سلاح اتمی داشته باشند. شما نمی‌توانید اجازه دهید این روی بدهد. »

این گفتگوی فاکس نیوز با پرزیدنت ترامپ تنها چند ساعت بعد از توئیت هشدار آمیز پرزیدنت ترامپ به جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

تنها ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است. هیچ وقت آمریکا را تهدید نکن!»

با اینکه رئیس جمهوری آمریکا اشاره‌ای به نقش ایران در پرتاب این راکت نداشت اما وزارت خارجه در بیانیه‌ای به ایران و گروه هایش هشدار داد.

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

ژنرال یحیی رسول یکی از سخنگویان ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه «سربار گمنام» به زمین خورده است، که کمتر از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد. این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است. سفارت ایالات متحده در بغداد نیز هنوز در این ارتباط اظهار نظر نکرده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

در میانه اردیبهشت یک بار چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. برعکس خرابکاری بندر فجیره که مسئولیت آن در حد گمانه زنی ماند، درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان، گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه ایالات متحده به حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد واکنش نشان داد

سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده موسوم به منطقه سبز در بغداد قرار دارد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی مسئول هرگونه حمله احتمالی توسط نیروهای نیابتی خود به سفارت ایالات متحده در بغداد است.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این رویداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که هنوز مشخص نیست که ایران پشت حمله راکتی به نزدیکی سفارت آمریکا باشد. با این حال، این مقام وزارت خارجه هشدار داد: اگر هرگونه حمله ای نظیر این حمله، توسط نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی رخ دهد، ما ایران را مقصر خواهیم دانست و مطابق با آن به ایران واکنش نشان خواهیم داد.

در این بیانیه همچنین آمده است: اگر چه کسی در حمله راکتی آسیب ندید اما آمریکا این حادثه را جدی تلقی می‌کند و همانطور که طی در دو هفته گذشته تاکید کرده ایم، آمریکا تهدیدات و حمله به پرسنل و اماکن خود را تحمل نخواهد کرد و به طور قاطع به آنها پاسخ خواهد داد.

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

تنها ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه غروب در توئیتر خود نوشت: «هیچ وقت آمریکا را تهدید نکن!»

رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیت خود اشاره ای به راکت پرتاب شده به نزدیکی سفارت آمریکا نکرد.

هنوز مشخص نیست حمله راکتی یکشنبه بغداد کار چه گروهی بوده است. ژنرال یحیی رسول یکی از سخنگویان ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه «سربار گمنام» به زمین خورده است، که کمتر از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد.

یک تحلیلگر مسائل امنیتی محل تقریبی انفجار را روی نقشه نشان داده است:

خبرنگاران آسوشیتدپرس در شرق دجله، نقطه مقابل منطقه سبز، می‌گویند که ابتدا صدای یک انفجار شنیدند و بعد از آن برای یک مدت کوتاه صدای آژیر خطر در پایتخت به صدا در آمد.

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است. سفارت ایالات متحده در بغداد نیز هنوز در این ارتباط اظهار نظر نکرده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

با این حال پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفت که امیدوار است با ایران جنگ نشود.

در میانه اردیبهشت یک بار چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. برعکس خرابکاری بندر فجیره که مسئولیت آن در حد گمانه زنی ماند، درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان، گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: اگر ایران قصد جنگ داشته باشد، رسما کارش تمام است

تنها ساعتی بعد از اصابت یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت ایالات متحده در بغداد رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد: «اگر ایران قصد جنگ دارد، رسما کارش تمام است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه غروب در توئیتر خود نوشت: «هیچ وقت آمریکا را تهدید نکن!»

رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیت خود اشاره ای به راکت پرتاب شده به نزدیکی سفارت آمریکا نکرد.

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

ژنرال یحیی رسول یکی از سخنگویان ارتش عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه «سربار گمنام» به زمین خورده است، که کمتر از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد.

خبرنگاران آسوشیتدپرس در شرق دجله، نقطه مقابل منطقه سبز، می‌گویند که ابتدا صدای یک انفجار شنیدند و بعد از آن برای یک مدت کوتاه صدای آژیر خطر در پایتخت به صدا در آمد.

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است. سفارت ایالات متحده در بغداد نیز هنوز در این ارتباط اظهار نظر نکرده است.

طی هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی در منطقه بالا گرفته است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

با این حال پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه گفت که امیدوار است با ایران جنگ نشود.

در میانه اردیبهشت یک بار چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد. برعکس خرابکاری بندر فجیره که مسئولیت آن در حد گمانه زنی ماند، درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان، گروه حوثی های یمن که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به با تقویت نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت می‌کند.

علاوه بر این وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود به منطقه بازگردانده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاخ سفید: آمریکا کنفرانس بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذاری در اراضی فلسطینی برگزار می‌کند

کاخ سفد روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد ایالات متحده قرار است اواخر ماه ژوئن در بحرین یک کنفرانس بین المللی برگزار و کشورهای شرکت‌کننده در آن را به سرمایه گذاری در اراضی فلسطینی تشویق کند.

به گزارش رویترز، این نشست که با حضور نمایندگان دولت‌ها و شرکت‌های تجاری در منامه برگزار خواهد شد، نخستین گام در حوزه اقتصادی توافق پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا وعده یک بسته پیشنهادی برای صلح خاورمیانه را داده که هنوز ارائه نشده است. وی مرداد پارسال گفت اسرائیلی‌‌ها در این طرح «هزینه» و فلسطینی‌ها «چیزهای خیلی خوبی» دریافت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سخنگوی ارتش عراق از اصابت یک راکت کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر داد

یکی از سخنگویان ارتش عراق شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت گفت که یک راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

ژنرال یحیی رسول به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه «سربار گمنام» به زمین خورده است، که کمتر از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد.

خبرنگاران آسوشیتدپرس در شرق دجله، نقطه مقابل منطقه سبز، می‌گویند که ابتدا صدای یک انفجار شنیدند و بعد از آن برای یک مدت کوتاه صدای آژیر خطر در پایتخت به صدا در آمد.

با این حال به گزارش خبرگزاری دولتی عراق، این حادثه تلفات جانی در بر نداشته است. سفارت ایالات متحده در بغداد نیز هنوز در این ارتباط اظهار نظر نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: رژیم اورتگا باید بابت سرکوب منتقدان در نیکاراگوئه پاسخگو باشد

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت کشته شدن یک شهروند آمریکایی در نیکاراگوئه را، در حالی که در بازداشت پلیس این کشور بود، به شدت محکوم کرد.

دولت نیکاراگوئه روز جمعه اعلام کرد، ادی مونتس، شهروند آمریکایی که سال گذشته و در جریان تظاهرات ضددولتی در نیکاراگوئه بازداشت شده بود، در پی تیراندازی در زندان جان خود را از دست داد.

جان بولتون در واکنش در توئیتی نوشت، آمریکا رژیم اورتگا را بابت اعمال خشونت و سرکوب‌ منتقدان پاسخگو خواهد کرد. ما خواهان اجرای عدالت برای این جنایت و جنایات دیگر علیه مردم نیگاراگوئه هستیم.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز شنبه کشته شدن ادی مونتس را به شدت محکوم کرد و خواستار انجام «تحقیقات فوری، جامع و شفاف» در این ارتباط، و همچنین آزادی همه زندانیان سیاسی در نیکاراگوئه شد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

الناز نوروزی بازیگر ایرانی‌تبار در فصل دوم سریال هندی محصول نتفلیکس نیز بازی خواهد کرد

الناز نوروزی ۲۶ ساله، متولد تهران است.

«الناز نوروزی»، بازیگر ایرانی تبار مدتی است در سینمای هند موسوم به بالیوود خوش درخشیده است.

خانم نوروزی در سریال «بازی های مقدس» که از شبکه خانگی نتفلیکس پخش می شود، نقش «زویا» را بازی می کند. این سریال، نخستین محصول اوریجینال نتفلیکس در هند است.

الناز نوروزی، متولد تهران است. او در سال ۲۰۰۰ به آلمان مهاجرت کرد و از چهارده سالگی وارد عرصه مدلینگ شد.

خانم نوروزی پس از پایان دبیرستان به هند رفت و در آگهی های برند های مختلف شرکت می کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۸ با بازی در فیلم پاکستانی «مان جائو نا» ( پس باور کن) قدم به عرصه سینما گذاشت.

فصل نخست سریال «بازیهای مقدس» در ۱۹۱ کشور جهان و با زیرنویس به بیش از بیست زبان پخش شده است.

این سریال که بر اساس رمانی تحسین شده به همین نام نوشته «ویکرام چاندار» ساخته شده، پیرامون کشمکش پلیس بمبئی با عده ای گانگستر است.

آنونس فصل دوم این سریال نیز که به تازگی منتشر شده نشان از ادامه حضور الناز نوروزی در این مجموعه دارد.

الناز نوروزی که تبدیل به یکی از چهره های جوان شناخته شده در بالیوود شده است در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با مطرح کردن ادعای آزار جنسی توسط یک کارگردان مشهور خبرساز شد.

او همزمان با جنبش موسوم به «من هم» (Me Too)، کارگردان «ویپول شاه» را به آزار جنسی متهم کرد و گفت او در جریان انتخاب بازیگر و امضای قرارداد با آنها برای بازی در فیلم «رویاهای لندن» درخواست های جنسی مطرح می کرد و چند بار نیز تلاش کرد او را ببوسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آنجلینا جولی در نامه‌ای از ریاست «صحرا کریمی» به عنوان رئیس تنها نهاد سینمایی دولت افغانستان تقدیر کرد

صحرا کریمی، یک‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه رسما کار خود را به عنوان رئیس جدید «افغان فیلم» آغاز کرد.

به گزارش طلوع نیوز، آنجلینا جولی هنرپیشه مشهور هالیوود که خواهان شرکت زنان در روند صلح افغانستان است، در نامه‌ای به صحرا کریمی دستیابی وی را به این مقام تبریک گفت.

افغان فیلم اصلی‌ترین نهاد دولتی سینمای افغانستان است که در سال ۱۳۴۷ ایجاد شد با این حال به خاطر جنگ و درگیری تا سالهای اخیر نتوانست در سه دهه گذشته فعالیت چندانی داشته باشد.

خانم جولی در این نامه، نقش تازه خانم کریمی را تاریخی، و«آغاز یک فصل تازه در کار شناسایی فرهنگ و داستان‌های افغانستان به جهان» دانست.

صحرا کریمی، فیلم‌ساز شناخته شدۀ افغان و متولد ایران است.

او نخستین زنی است که به عنوان رییس تنها نهاد سینمایی دولتی افغانستان گماشته می‌شود.

او در کارگردانی فیلم‌های سینمایی گواهی‌نامۀ دکترا دارد و بیش از سی فیلم سینمایی را در کارنامه هنری خود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دلیل جولین مور برای حمایت از فیلمی درباره پرستاران بیماران مبتلا به ایدز: یک تجربه شخصی

جولین مور، جشنواره فیلم کن - ۱۶ مه ۲۰۱۹

جولین مور، بازیگر آمریکایی برنده اسکار به رویترز گفت که تجربه شخصی او در مراقبت از فردی که به بیماری ایدز مبتلا بود، موجب شد تا از فیلم مستند «۵ بی» (5B) حمایت کند؛ مستندی در مورد قهرمانان ستایش نشده ای که در سال های ۸۰ میلادی از بیماران مبتلا به ایدز مراقبت و پرستاری می کردند.

این فیلم که در هفته اول جشنواره فیلم کن اکران شد، داستان بخش «۵ بی» در بیمارستان جنرال سان فرانسیسکو را روایت می کند؛ اولین بخش مراقبت های ویژه در آمریکا که به بیماران مبتلا به ویروس «اچ آی وی» و بیماری ایدز اختصاص داده شده بود.

جولین مور ۵۸ ساله گفت که درست پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه یکی از دوستان عزیزش را به دلیل بیماری ایدز از دست داد.

وی گفت: «آخر های سال ۱۹۸۴ بود و یکی از دوستانم به مکزیک رفته بود. همه گفتند که آنفلوانزا گرفته – دو هفته بعد در گذشت و من شوکه شدم.»

این فیلم نشان می دهد که چطور یک گروه پرستار که متوجه افزایش مبتلایان به اچ آی وی و ایدز در سالهای ۱۹۸۰ شده بودند، یک مرکز نگهداری از آنها را تشکیل دادند. آن هم در دورانی که ایدز یک تابو بود و اغلب مردم به خاطر نداشتن اطلاعات کافی نسبت به این بیماری و راه های شیوع آن، از تماس و حتی در یک اتاق قرار گرفتن با بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی یا ایدز هراس داشتند.

این مستند در واقع از محبت، گذشت، و احترام این پرستارها در بخش «۵ بی» تقدیر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تحلیلگر ارشد مسائل ایران ابراز امیدواری کرد روزی «یوروویژن» در تهران برگزار شود

مارک دوبوویتز

«مارک دوبوویتز» مدیر عامل اجرایی اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در توئیتی که روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه به زبان فارسی انتشار داد، ابزار امیدواری کرد که روزی یک تهران آزاد، لیبرال، و دموکرات میزبان مراسم موسیقی یوروویژن باشد.

او در ادامه نوشت: روزی یک خواننده ایرانی و یک خواننده اسرائیلی در کنار هم ترانه دوئت اجرا خواهند کرد و برنده مسایقه خواهند شد و ملاها و فرماندهان سپاه مجبور خواهند شد از داخل سلولهای زندان به آن آهنگ گوش کنند.

جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته محدودیت های زیادی در حوزه موسیقی اعمال کرد و حتی زنان هنوز اجازه اجرای مستقل آواز را ندارند.

دانکن لارنس
دانکن لارنس

مسابقات یوروویژن از سال ۱۹۵۶ در کشورهای مختلف اروپا برگزار میشود و برندگان مسابقات با جمع امتیازاتی که تماشاگران می دهند انتخاب می شوند.

امسال اسرائیل میزبان این مسابقات بود و دانکن لارنس خواننده هلندی برنده مسابقه آواز یوروویژن سال ۲۰۱۹ شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

توانایی فوتبالیست پنج ساله ایرانی میلیاردر هندی را شگفت زده کرد

ویدئوی مهارت‌های فوتبالی «آرات حسینی» اعجوبه پنج ساله ایرانی، در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده و تاجر سرشناس هندی را به ستایش از او واداشت.

برخی وبسایت های خبری یکشنبه ۲۹ اردیبهشت نوشتند که «آناند ماهیندرا» میلیاردر هندی و رئیس شرکت عظیم ماهیندرا گروپ، ویدئوی مهارت های فوتبالی آرات حسینی را در توئیتر به اشتراک گذاشته و نوشته که تحت تاثیر قرار گرفته است.

آقای ماهیندرا درباره ویدئو نوشت: «وقتی که بار اول دیدم فکر کردم یک دختر بچه است و شگفت زده شدم، اما وقتی با دقت نگاه کردم متوجه شدم یک پسر چهارساله ایرانی است و باز هم تحت تاثیر قرار گرفتم.»

البته آقای ماهیندرا به اشتباه سن آرات را چهار سال نوشته است.

برخی هم زیر پست آقای ماهیندرا نظر داده اند. یک کاربر نوشته است: او واقعا تواناست. من حتی یادم نمی آید در چهارسالگی چه می‌کردم، گریه؟ خواب؟ یا آزار پدر و مادر؟

کاربر دیگری هم نوشته که مطمئن است حتی لیونل مسی هم در کودکی به این خوبی دریبل نمی زده.

آرات در آکروبات و ژیمناستیک هم مهارت دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده ارشد دموکرات کنگره: رویکرد کاخ سفید احتمال رویارویی با ایران را افزایش داده است

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان می‌گوید رویکرد دولت پرزیدنت ترامپ احتمال رویارویی با ایران را افزایش داده است.

آدام شف در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس، اذعان کرد که اطلاعات به دست آمده نشان از افزایش تهدیدهای ناشی از ایران دارند.

با این حال، به عقیده نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در کنگره، این نتیجه قابل پیش بینی دامن زدن کاخ سفید به تنش‌ها است.

آمریکا می‌گوید تهدیدهای ناشی از ایران جدی‌تر از گذشته شده، و از این رو ناوگان و تجهیزات نظامی به منطقه اعزام کرده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ بارها گفته خواستار جنگ با ایران نیست و این به رفتار جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد.

یکسال پیش مایک پمپئو شروط ۱۲ گانه آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد که می تواند به پایان حمایت از تروریسم، کمک مالی به گروه های تروریستی، توقف برنامه موشکی بلند برد و همچنین نقض حقوق بشر اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاربران فضای مجازی از جمله نماینده اصفهان به قربانی اسیدپاشی انتقاد کردند: شرم‌آور و طلبکارانه بود

آنچه از سوی کاربران فضای مجازی «ادبیات توهین آمیز» یک نماینده مجلس مقابل مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی نامیده شد، واکنش‌های انتقادی بسیاری را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

جمعی از قربانیان اسیدپاشی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت همزمان با بررسی لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس حضور یافتند اما بیش از آن که جزئیات بررسی این لایحه خبرساز شود،‌ ادبیات عجیب و توهین آمیز «زهرا سعیدی»، نماینده مردم مبارکه به مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی،‌ جنجال برانگیز شد.

خبرگزاری ایسنا در این باره نوشت که این نماینده مجلس خطاب به «مرضیه ابراهیمی» که نیمی از صورت خود در جریان اسیدپاشی های اصفهان دچار جراحات شدید شده (به مزاح)گفت: «شما از دست مجرم قِسِر در رفته ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد.»

مرضیه ابراهیمی هم خطاب به این نماینده گفت که «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته ای!»

حرف‌های عجیب این نماینده مجلس به سرعت با واکنش کاربران در شبکه های اجتماعی روبرو شد.

پوریا عالمی، طنز نویس با یادآوری توهین نماینده مجلس سراوان مقابل یک کارمند گمرک، به نگاه بالا به پایین نمایندگان به مردم انتقاد کرده است.

یک روزنامه نگار هم به دیگر قربانی اسیدپاشی اشاره کرده که به تعبیر نماینده مجلس«قسر» در رفته و فقط دست‌هایش سوخته بود.

سهند ایرانمهر روزنامه نگار نیز با تعریف واژگانی کلمه «قسر» ادبیات این نماینده مجلس را در قبال مرضیه ابراهیمی «شرم‌آور» و «طلبکارانه» توصیف کرده است.

میلاد علوی روزنامه نگار دیگری است که از توهین این نماینده نوشته و گفته است که او به جای عذرخواهی حرف‌هایش را تکذیب کرده است.

لحن توهین آمیز زهرا سعیدی که از قضا نماینده شهر محل سکونت مرضیه ابراهیمی به شمار می‌آید در شرایطی است که با گذشت بیش از ۴ سال از اسیدپاشی بر روی دختران هنوز مجرمی شناسایی و یا بازداشت نشده است و حمایتی از سوی مسئولان در روند درمانی این قربانیان یا حتی «دختران شین‌آباد» صورت نگرفته است.

حالا این نمایندگان لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی را در مجلس مطرح کرده‌اند و راهکاری که از آن سخن به میان می‌آورند، «اعدام» است. مجازاتی که حتی مورد قبول قربانیان اسیدپاشی هم نیست و آن‌ها می گویند موافق اعدام نیستند بلکه می خواهند که «چرخه خشونت» متوقف شود.

پیشتر ادبیات طلبکارانه مقامات و نمایندگان مجلس مقابل مردم جنجال آفرین شده بود از جمله محمود حجتی وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی که در پی گرانی قیمت مرغ و گوشت در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود« با این شرایطی که داریم اول باید خدا را شکر کنیم که (مرغ و گوشت) هست.»

ماجرای برخورد نامناسب هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی مقابل انتقاد یک شهروند که گفته بود «شما اول حرف زدن یاد بگیر. خلایق هر چه لایق.» از جمله این نمونه هاست.

نماینده هتاک سراوان نیز که به یک کارمند گمرک توهین کرده بود، در جلسه غیرعلنی به جای عذرخواهی همکاران خود را تهدید کرد که «اگه من کوتاه بیام فردا نوبت شماست.»


ماجرای اسیدپاشی بخصوص در شهر اصفهان به سال ۱۳۹۳ باز می گردد. دست کم بر روی چهارزن و دختر جوان اسید ریخته شد. برخی گزارش های غیررسمی از آمار ۱۵ قربانی نیز نوشتند.

برخی این اسیدپاشی ها را به تندروها و حزب اللهی های اصفهان نسبت دادند بخصوص که یوسف طباطبایی امام جمعه وقت اصفهان کمی پیش از اسیدپاشی‌ها گفته بود مسئلهٔ حجاب دیگر از حد تذکر گذشته‌است و، برای مقابله با بدحجابی، باید چوب تر را بالا برد و از نیروی قهریه استفاده کرد. همان زمان برخی شاهدان عینی گفتند به موبایل‌های شهروندان اصفهانی، پیامکی با مضمون «روی صورت بدحجابان اسید پاشیده می‌شود»، ارسال شده بود.

به رغم چهارسال پیگیری، اما مقامات قضایی هیچ کس را به عنوان مظنون بازداشت نکردند و حتی حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات ایران در دولت احمدی نژاد مدعی شد که عوامل بیگانه در اسیدپاشی‌ها نقش داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

میت رامنی: اعتقاد ندارم پرزیدنت ترامپ یا جان بولتون خواستار جنگ با ایران باشند

سناتور جمهوریخواه میت رامنی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان، که روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت پخش شد، گفت اعتقاد دارد که بین ایالات متحده و ایران جنگ نخواهد شد.

به گزارش نشریه هیل، نماینده ایالت یوتا در سنا گفت که اعتقاد ندارد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده یا مشاور امنیت ملی او، جان بولتون، خواستار جنگ با تهران باشند.

به اعتقاد نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲، که از منتقدان سیاست‌های پرزیدنت ترامپ است، هیچ منفعتی در ورود به جنگی دیگر در منطقه وجود ندارد.

تنش بین آمریکا و ایران در دو هفته اخیر افزایش یافته است. پرزیدنت دونالد ترامپ بارها گفته خواستار جنگ با ایران نیست و این به رفتار جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد.

یکسال پیش مایک پمپئو شروط ۱۲ گانه آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد که می تواند به پایان حمایت از تروریسم، کمک مالی به گروه های تروریستی، توقف برنامه موشکی بلند برد و همچنین نقض حقوق بشر اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افغانستان هم واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را به صفر رساند

پس از تمدید نشدن معافیت‌های نفتی از سوی ایالات متحده، این‌بار افغانستان واردات فراورده‌های نفتی از ایران را به صفر رسانده است.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت به نقل از حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآوردهای نفتی گزارش داد که براساس تصمیم مقامات افغانستان صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به این کشور از ۲۲ اردیبهشت متوقف شده‌است. این مقام مسئول پیش از این نیز از کاهش میزان صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان خبر داده بود.

بنابر این گزارش پیش از این بخشی از فراورده های نفتی ایران از جمله نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلالها و دیگر فراورده های نفتی به کشورهای همسایه از جمله افغانستان صادر می شد، اما افغانستان از یک هفته قبل واردات فراورده‌های نفتی از ایران را به صفر رسانده است.

ایران بعد از توافق هسته ای فروش نفت خود را افزایش داده بود اما با بازگشت تحریم ها از سال گذشته، صادرات نفت ایران به سطحی پایین تر از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

میزان خودکشی دخترها در آمریکا با سرعتی بیشتر از پسرها رو به افزایش است

عکس تزئینی

شمار افرادی که در اثر خودکشی جان می دهند در آمریکا رو به افزایش است، و بنا به یک مطالعه جدید این رقم در بین دختران ۱۰ – ۱۴ ساله به مراتب بیشتر از پسران در همین گروه سنی شده است.

بنا به گزارش رادیو عمومی ملی «ان پی آر»، هنوز پسرها بیشتر از دخترها دست به خودکشی می زنند ولی بنا به این مطالعه که نتایج آن روز جمعه در مجله انجمن پزشکی آمریکا یا جاما منتشر شد، شکاف بین نرخ خودکشی در پسرها و دخترها در حال کمتر شدن است.

پژوهشگران موارد خودکشی ۸۵ هزار کودک بین سالهای ۱۹۷۵ و ۲۰۱۶ را مورد مطالعه قرار دادند. تعداد خودکشی در بین کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله، از سال ۲۰۰۷ به بعد یک جهش بزرگ داشت. این افزایش در بین دخترها خیلی بیشتر بود یعنی ۱۳ درصد از سال ۲۰۰۷، در حالیکه برای پسرها در همین گروه سنی ۷ درصد بود.

این مطالعه به بررسی دلیل افزایش خودکشی در دخترها نپرداخته است ولی تاریخچه خانوادگی، اپیدمی خودکشی در منطقه، نا امیدی، انزوا، و نداشتن دسترسی به مراقبت های بهداشت روانی را از عوامل مهم می داند.

«کریستین موتیه»، رئیس هیئت پزشکی «بنیاد پیش‌گیری از خودکشی آمریکا» به ان پی آر گفت علاوه بر عوامل ذکر شده، شبکه های اجتماعی نقش مهمی در افزایش خودکشی در کودکان و نوجوانان بازی می کند.

وی افزود مطالعات اخیر نشان داده است که با وجود این که شبکه های اجتماعی باعث ارتباط بیشتر مردم می شود ولی شواهد نشان داده است که می تواند آسیب روانی زیادی به آنها بزند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG