لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

کنیا معامله نفتی با ایران را لغو کرد


دولت کنیا یک معامله نفتی با ایران را لغو کرده است. این اقدام چند ساعت پس از آن صورت گرفت که آمریکا به کنیا هشدار داد ممکن است جریمه شود.
خبرگزاری اسوشیتد پرس روز چهارشنبه به نقل از وزیر انرژی کنیا گفت کشور او قراردادی با ایران امضا نکرده است بلکه تفاهمنامه ای برای وارد کردن نفت از ایران داشت و تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی را رعایت می کند.
ایالات متحده در ماه دسامبر اعلام کرد بانک هایی را که معاملات نفتی با ایران انجام دهند، مجازات خواهد کرد.
روز چهارشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت تحریم ها کاملا اجرا خواهد شد، و مجازات هایی را علیه نهادهای مالی هر کشور که معلوم شود معاملات قابل تحریم با ایران انجام می دهند، شامل می شود.
اسوشیتد پرس بنقل از وزیر امور خارجه کنیا می گوید لغو تفاهمنامه هیچ ارتباطی به اتهاماتی که دو مرد متعلق به یک واحد مخفی نیروهای مسلح ایران قصد داشتند به هدف های آمریکا، اسراییل، بریتانیا و عربستان سعودی در کنیا حمله کنند، ندارد.
نیروهای امنیتی کنیا دو ایرانی – احمد عبدالفتاحی محمد و سید منصور موسوی - را روز ۱۹ ژوئن دستگیر کردند. آنها هفته پیش در یک دادگاه کنیا حاضر شدند، و محمد گفت ماموران اسراییلی از او بازجوئی کردند.
گزارش اسوشیتد پرس حاکی است سفارت اسراییل در کنیا درباره این گزارش اظهار نظر نکرده است. اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر گفت : ترور ایران محدودیتی ندارد.
XS
SM
MD
LG