لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

۷ تن در قزاقستان کشته شدند


۷ تن در قزاقستان کشته شدند
۷ تن در قزاقستان کشته شدند

گزارش های رسیده از قزاقستان حاکی از آن است که یک ستیزه جوی افراط گرا بامداد شنبه در شهر تراز در جنوب آن کشور به روی دو مامور امنیتی که او را زیر نظر داشتند آتش گشود و آنان را به قتل رساند.

به دنبال آن وی اتومبیلی را ربود، به یک اسلحه فروشی حمله کرد و صاحب آن و یک مشتری را به ضرب گلوله کشت و مغازه را با دو مسلسل ترک کرد.

مهاجم سپس دو پلیس را که در تعقیبش بودند کشت و با رفتن به منزلش خود را به نارنجک مسلح کرد. کمی بعد در حالی که پلیس تلاش می کرد مهاجم را بازداشت و خلع سلاح کند وی خود را منفجر کرد که یک مامور پلیس دیگر نیز در این انفجار کشته شد.

به گفته دفتر دادستان قزاقستان این مهاجم ۳۴ ساله که کاریف نام دارد «جهادی» بوده است.

این واقعه مردم شهر آرام تراز و به ویژه کسانی را که شاهد این کشتار بودند هراسان کرد.

قزاقستان، کشور ۱۷ میلیونی و نفت خیز آسیای مرکزی که در سال ۱۹۹۱ از روسیه مستقل شد تا کنون نسبتا از خشونت اسلامی که در دیگر کشور های منطقه دیده می شود در امان مانده بود. اما این کشور عمدتا مسلمان امسال شاهد افزایش بمب گذاری و تیراندازی تندروهای اسلامگرا بوده است.

دولت در تلاش برای مهار افراط گرایی اسلامی اخیرا قانون جدیدی را تصویب کرد که گردهمایی های مذهبی را در نهادهای دولتی ممنوع می سازد. منتقدین می گویند این اقدام تنها موجب افراط گرایی چنین گروه هایی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG