لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

تظاهرات مرگبار بيسابقه در ناحيه نفت خيز قزاقستان


تظاهرات مرگبار بيسابقه در ناحيه نفت خيز قزاقستان
تظاهرات مرگبار بيسابقه در ناحيه نفت خيز قزاقستان

ناآرامی و درگيری های ناحيه نفت خيز غرب قزاقستان به مناطق ديگر آن کشور گسترش يافته است.

خشونت های اخير مصادف با برگزاری جشنهای روز استقلال آن کشور بود. قزاقستان بيست سال پيش استقلال خود را از اتحاد جماهير شوروی به دست آورد.

تظاهرات مرگبار ناحيه نفت خيز منگيستوی قزاقستان در تاريخ اخير اين کشور بيسابقه است، بر اساس گزارش دولتی در برخوردهای پليس با تظاهرکنندگان در غرب قزاقستان بيش از ده نفر کشته و حدود صد نفر زخمی شده اند.

روز شنبه روستای شتپه صحنه برخورد پليس با تظاهرکنندگان بود. تظاهرات روستای شتپه در حمايت از کارگران اعتصابی صنعت نفت شهر جانائوزن بود که در نزديک روستا قرار دارد.

در ادامه اين برخوردها صبحگاه يکشنبه حدود ۵٠٠ تظاهرکننده خشمگين در ميدانی در شهر آکتائو مرکز منگيستو که در کناره دريای خزر قرار دارد گرد آمدند و خواستار خروج نيروهای امنيتی از آن ناحيه نفت خيز شدند.

يکی از شرکت گنندگان در گردهمايی می گويد: در شهر جانائوزن خون ريخته شده. و در شتپه نيز تيراندازی شده. برای چی؟ برای اين که مردم دستمزدشان را می خواستند؟ چه کسی به آنها دستور داد تيراندازی کنند؟ جنگ در جانائوزن را متوقف کنيد.

معاون بيمارستان عمده شهر آکتائو می گويد ۳۵ مجروح ازجانائوزن و سه نفر ديگر از شتپه به آن بيمارستان منتقل شده اند که بيشتر جراحات آنان ناشی از اصابت گلوله بوده است.

نورسلطان نظربايف، رييس جمهور قزاقستان، روز شنبه به مدت ۲۰ روز در شهر جانائوزن وضعيت فوق العاده اعلام کرد و در نتيجه اعتصاب و اعتراض عمومی در آن شهر نفت خيز ممنوع و رفت و آمد در داخل شهر و ورود و خروج به آن محدود شد.

کارگران صنعت نفت شهر جانائوزن ۶ ماه است که در اعتراض به پايين بودن دستمزدشان به تحصن و تظاهرات دست زده اند و بارها با مقابله پليس مواجه شدند، که به درگيری انجاميده است.

XS
SM
MD
LG