لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

نظربايف با بيش از ۹۵ درصد آراء مجدداً رييس جمهور قزاقستان اعلام شد


نظربايف با بيش از ۹۵ درصد آراء مجدداً رييس جمهور قزاقستان اعلام شد
نظربايف با بيش از ۹۵ درصد آراء مجدداً رييس جمهور قزاقستان اعلام شد

نورسلطان نظربایف، ريیس جمهوری کنونی قزاقستان، امروز، دوشنبه، با اکثریت قاطع ۹۵ و نيم درصد آراء، در مقام خود ابقا شد.

مردم قزاقستان روز يکشنبه برای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری به پای صندوق های رأی رفتند تا ريیس جمهوری کشور را انتخاب کنند.

دوره تصدی ريیس جمهوری ۷۰ ساله قزاقستان سال آینده مسیحی پایان می یافت اما پس از رد همه پرسی دایر بر تمدید مدت ریاست جمهوری وی تا سال ۲۰۲۰، وی ترجیح داد این رای گیری را به جلو بیندازد. آقای نظربايف ایجاد ثبات، اصلاح بازار و جذب سرمایه های عظیم خارجی را شعار رژیم خود قرار داده بود. سطح زندگی مردم قزاقستان، کشوری به وسعت ۵ برابر فرانسه، از تمامی کشورهای آسیای میانه بالاتر است.

نورسلطان نظربایف در نطق خود پيش از آغاز انتخابات گفت: «رای امروز شهروندان ما، وحدت و اراده ما را برای اجرای آن چه من در نطق خود در خصوص وضعیت کشور تشریح کردم، نشان می دهد. ما به سوی اجرای برنامه های ابتکاری و صنعتی قدم برداشتیم. ما به سوی تجددگرایی اجتماعی قدم برداشتیم. همه این ها برای آسایش مردم طراحی شده اند.»

آقای نظربایف گفته است در سال ۲۰۱۶ نیز نامزد مقام ریاست جمهوری خواهد شد.

نورسلطان نظربایف که ابتدا در دوران شوروی کارگر فلزکاری بود، در قزاقستان، به قدرت رسید، و پس از فروپاشی اتحاد شوروی نیز تاکنون مقام خود را در این سرزمین نفت خیز حفظ کرده است. گنجی قاسموف از حزب میهنی، شامبیل احمد بکوف از حزب کمونیست، و مِلس یلسیزوف از حزب سبزها رقیبان او در اين انتخابات بودند که رای چندانی کسب نکردند.

آقای نظربايف به عدم تحمل ناراضیان در این کشور شانزده میلیون و چهار صد هزار نفری، شناخته شده است. رهبران عمده مخالف وی خواهان تحریم انتخابات شدند. آنها می گویند زمان برای سازماندهی و جلب پشتیبانی رأی دهندگان بسیار کوتاه است. قزاقستان از زمان استقلال تاکنون هرگز انتخاباتی برگزار نکرده است که ناظران بین المللی، آن را آزاد و منصفانه قلمداد کنند.

نورسلطان نظربایف در انتخابات سال ۲۰۰۵، با ۹۱ و پانزده صدم درصد آرا مجدداً به ریاست جمهوری انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG