لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

سه حزب به پارلمان قزاقستان راه يافتند


سه حزب به پارلمان قزاقستان راه يافتند
سه حزب به پارلمان قزاقستان راه يافتند

اولين انتخابات پارلمانی چندحزبی در قزاقستان برگزار شد و شمارش آرا نشان می دهد سه حزب به پارلمان کشور راه يافته اند. تا کنون تمام کرسی‌های پارلمان قزاقستان در اختيار يک حزب بود.

شمارش آرا انتخابات پارلمانی قزاقستان که روز يکشنبه و با هدف افزودن يک حزب ديگر به پارلمان برگزار شد، نشان از آن دارد که سه حزب از ۷ حزب شرکت کننده به پارلمان راه يافته اند.

مقامات می گويند: نامزدهای سه حزب برای پارلمان انتخاب شده اند. حزب دموکراتيک نور اوتان، حزب دموکراتيک آک ژول و حزب خلق کمونيست.

تا کنون تمام ۱۰۷ کرسي‌ پارلمان قزاقستان در اختيار حزب نور اوتان وابسته به نور سلطان نظر بايف، رييس جمهوری قزاقستان، بود؛ اما، وی در ماه نوامبر پارلمان را منحل کرد تا طی اصلاحاتی حضور دست کم دو حزب سياسی در صحنه سياست کشور، الزامی شود.

مشارکت مردم در اين انتخابات ۷۵ و هشت دهم درصد بود که از زمان استقلال قزاقستان از اتحاد جماهير شوروی در سال ۱۹۹۱ بی سابقه بوده است. حزب آقای نظربايف همانگونه که انتظار می رفت ۸۱ و سه دهم درصد آرا را بدست آورد. دو حزب ديگر ۷ و دو دهم و ۷ و يک دهم آرا را بدست آوردند.

پيش از اين، حزب دوم ميتوانست با بدست آوردن ۷ درصد آرا در پارلمان حضور داشته باشد ولی برای اولين بار، حزب دومی که در انتخابات شرکت می کند حتی اگر حداقل ۷ درصد آرا را به دست نياورده باشد می تواند به پارلمان راه يابد؛ اقدامی که وجود دو حزب در پارلمان را تضمين می کند.

آقای نظربايف از زمان استقلال قزاقستان از روسيه، رييس جمهوری کشور بوده و برغم اينکه بيشتر منتقدان سرسخت او، بدلايل فنی از شرکت در انتخابات محروم شدند اما تحليلگران خوش بين هستند که حضور بيش از يک حزب در پارلمان، موجب برقراری دموکراسی در آن کشور نفت خيز شود.

کميسيون مرکزی انتخابات قزاقستان روز دوشنبه نتيجه نهايی انتخابات را اعلام می کند.

XS
SM
MD
LG