لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

قزاقستان «قاسم توقایف» را پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد؛ بازداشت و سرکوب معترضان


آقای توقایف ۶۶ ساله سه ماه پیش و در پی کناره گیری ناگهانی نور سلطان نظربایف، رئیس جمهوری موقت قزاقستان معرفی شده بود.
آقای توقایف ۶۶ ساله سه ماه پیش و در پی کناره گیری ناگهانی نور سلطان نظربایف، رئیس جمهوری موقت قزاقستان معرفی شده بود.

کمیسیون انتخاباتی قزاقستان قاسم جومرت توقایف، رئیس جمهوری موقت این کشور، را پیروز انتخابات روز یکشنبه معرفی کرد. این در حالی است که منتقدان به «غیر رقابتی» بودن انتخابات ایراد گرفتند و حدود پانصد معترض در طی ۲۴ ساعت گذشته در قزاقستان بازداشت شدند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روز دوشنبه ۲۰ خرداد اعلام کرد آقای توقایف توانسته بیش از ۷۰ درصد آرا را کسب کند. رقبای وی چهره های خیلی معروفی نبودند و نزدیک ترین رقیب او که هم راستا با حزب آقای توقایف است، تنها ۱۵ درصد آرا را کسب کرد.

سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی که بر انتخابات قزاقستان نظارت داشت، اعلام کرد در این انتخابات صدای منتقدان کم بود و بی قانونی هایی روی داد.

نور سلطان نظربایف، که طی سه دهه پس از استقلال این جمهوری ریاست جمهوری قزاقستان را برعهده داشت، در ماه مارس ناگهان اعلام کرد قصد دارد از مقام خود کناره گیری کند. به همین سبب انتخابات پیش از موقع برای تعیین جانشین وی برگزار شده است.

در مجموع، هفت نامزد در انتخابات امروز برای تصدی مقام ریاست جمهوری رقابت کردند. در سی سال گذشته این نخستین بار است که مخالفان حزب حاکم در یک انتخابات رقابتی شرکت می کنند، اما نبود سازماندهی موجب شده است که نتوانند آراء مردم را به حمایت از سیاست های خود جلب کنند.

نزدیک به ۱۲ میلیون نفر از حق رای برخوردار بودند اما گروه های رقیب از شرکت در انتخابات منع شده بودند.

مختار ابلیازوف، رهبر حزب ممنوع‌شده «انتخاب دموکراتیک»، روز یکشنبه خواستار حضور معترضان در خیابان شد؛ اما پلیس قزاقستان معترضان و برخی مخالفان سرشناس را بازداشت کرد. خبرگزاری فرانسه تعداد بازداشت شدگان را پانصد نفر اعلام کرد.

نورسلطان نظربایف ۷۹ ساله رئیس جمهوری سه دهه اخیر این کشور سه ماه پیش ناگهان از قدرت کناره گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG