لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان برگزار شد؛ اعتراض به نامزد حزب حاکم


پلیس قزاقستان در حال بازداشت شرکت کنندگان در تظاهرات ضددولتی در پایتخت - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
پلیس قزاقستان در حال بازداشت شرکت کنندگان در تظاهرات ضددولتی در پایتخت - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸

در قزاقستان روز یکشنبه ۱۹ خرداد همزمان با برگزاری انتخابات برای گزینش رئیس جمهور جاگزین نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری که از زمان فروپاشی شوروی سابق در قدرت بود، بیش از صد معترض به کاندیدای حزب حاکم بازداشت شدند.

نورسلطان نظربایِف که طی ۳ دهه پس از استقلال این جمهوری ریاست جمهوری قزاقستان را برعهده داشت، در ماه مارس ناگهان اعلام کرد قصد دارد از مقام خود کناره گیری کند. به همین سبب انتخابات پیش از موقع برای تعیین جانشین وی برگزار شده است.

در مجموع، هفت نامزد در انتخابات امروز برای تصدی مقام ریاست جمهوری رقابت می کنند اما از هم اکنون مشخص است که قاسم جومارت توقایف، کفیل ریاست جمهوری و نامزد حرب حاکم، برنده انتخابات خواهد بود. در سی سال گذشته این نخستین بار است که مخالفان حزب حاکم در یک انتخابات رقابتی شرکت می کنند اما نبود سازماندهی موجب شده است که نتوانند آراء مردم را به حمایت از سیاست های خود جلب کنند.

توقایف در مدت زمان کوتاهی که کفیل ریاست جمهوری بوده با دیدار از روسیه و ازبکستان نشان داده است که سیاست خارجی قزاقستان تغییری نخواهد کرد. اما کارشناسان مسائل آسیای میانه می گویند در سیاست داخلی فضا برای فعالان سیاسی بازتر از سی سال گذشته خواهد بود.

اسکندر عاقل بایِف، مدیر شورای روابط بین المللی قزاقستان گفت: به نظر من پرزیدنت توکایف، یک روش تازه را دنبال خواهد کرد به همین سبب از حکومت های محلی کشور خواسته است حساب های فیسبوک و اینستاگرام را باز کنند.

نزدیک به ۱۲ میلیون نفر از حق رای برخوردارند و دولت ۱۰ هزار حوزه را ی گیری در داخل و خارج ایجاد کرده تا همه بتوانند در رای دادن شرکت جویند. در ۵۱ کشور خارج نیز ۶۵ صندوق رای گیری برای شهروندان قزاقستان مشخص شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG