لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

کيهان: رحيم مشايی در وزارت امور خارجه آمريكا و اسراييل شغلی برای خود دست و پا كند


کيهان: رحيم مشايی در وزارت امور خارجه آمريكا و اسراييل شغلی برای خود دست و پا كند
کيهان: رحيم مشايی در وزارت امور خارجه آمريكا و اسراييل شغلی برای خود دست و پا كند

ماجرای برکناری وزير اطلاعات جمهوری اسلامی توسط محمود احمدی نژاد و ابقای حيدر مصلحی در سمت خود با فرمان آيت الله خامنه ای همچنان ستون هايی از مطبوعات ايران از جمله روزنامه کيهان چاپ تهران را به خود اختصاص داده است.

روزنامه کيهان در شماره روز سه شنبه در يک مطلب تحليلی علت برکناری آقای مصلحی از وزارت اطلاعات را اختلاف وی با يکی از معاون های خود عنوان کرده که به خاطر رابطه نزديکش با جريان منتسب به اسفنديار رحيم مشايی از کار برکنار شد.

روزنامه کيهان روز سه شنبه اظهارات اسفنديار رحيم مشايی، رييس دفتر پيشين رييس جمهوری، را نقل کرده که در گفت و گو با پايگاه اطلاع رسانی دولت گفته است: «دوست و دشمن، اين واقعيت را انكار نمی كنند كه تحولات منطقه تحت تاثير الگوی انقلاب اسلامی ايران صورت گرفته است، اما نمی توان با قاطعيت نتيجه بگيريم كه خواسته و افق آرمان مردم اين كشورها دقيقاً همان مطالبات و خواسته های ملت ايران است.» اسفنديار رحيم مشايی همچنين گفته است دستگاه های مسئول بايد در اسرع وقت ضعف های اطلاعاتی و ارتباطی خود را در خصوص تحولات منطقه جبران كنند. کيهان با انتقاد از اين اظهارات اسفنديار مشايی می نويسد: «بايد پرسيد آقای مشايی مسئوليت دفتری دارد يا متولی سياستگذاری و ديپلماسی كشور است؟» نويسنده کيهان در پايان اين مطلب به رييس دفتر پيشين رييس جمهوری اسلامی ايران پيشنهاد کرده است که با اين شيوه بيان، در وزارت امور خارجه آمريكا و اسرایيل شغلی برای خود دست و پا كند.

اما روزنامه جمهوری اسلامی از مقاومت خبرگزاری دولتی ايرنا برای انتشار خبر مخالفت آيت الله خامنه ای با استعفای وزير اطلاعات خبر داده و اين مقاومت را غيرقابل توجيه خوانده است. به نوشته اين روزنامه، با وجود اينكه منابع خبری متعدد و نهادهای قانونی گوناگون، از مخالفت صريح رهبر جمهوری اسلامی با كناره‌گيری حيدر مصلحی، وزير اطلاعات خبر داده اند، خبرگزاری ايرنا، حدود ۲۰ ساعت برای انتشار خبر مخالفت آيت الله خامنه ای با استعفای وزير اطلاعات مقاومت کرد. ايرنا پيشتر خبر داده بود که محمود احمدی نژاد با استعفای حيدر مصلحی موافقت کرده است. روزنامه جمهوری اسلامی مقاومت خبرگزاری ايرنا را عجيب خوانده و در ادامه نوشته است ايرنا، سرانجام خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با استعفای حيدرمصلحی را در ساعت ۱۳ و ۲۲ دقيقه روز دوشنبه منتشر کرد ولی در مراجعات مكرر بعدی و در كمال تعجب، اثری از اين خبر مشاهده نشد كه نتيجه حذف اين خبر از روی خروجی ايرنا بود.

در همين حال برخی از طرفداران محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی، طرح تغيير وزارت اطلاعات به سازمان اطلاعات را مطرح نموده اند که اين طرح با مخالفت علاء الدين بروجردی رييس کمسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس روبرو شده است. رييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی می گويد تبديل وزارت اطلاعات به سازمان، به مصلحت نيست. علاء الدين بروجردی به خبرگزاری مهر گفته است که فراکسيون انقلاب اسلامی در مجلس چنين طرحی را به کميسيون امنيت ملی ارائه داده است، اما در صورت سازمان شدن وزارت اطلاعات، مجلس، توان نظارت بر چنين سازمانی را از دست می دهد. حميد رسايی، از حاميان محمود احمدی نژاد و سخنگوی فراکسيون انقلاب اسلامی، از تهيه چنين طرحی خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG