لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

روسيه مستندات کشتار هزاران لهستانی در کاتين توسط پليس مخفی شوروی سابق را منتشر می کند


اين اولين بار است که روسيه مستندات مربوط به هزاران نيروی نظامی لهستان را که ۶۰ سال پيش در کاتين توسط پليس مخفی شوروی سابق اعدام شدند، برای اطلاع عموم منتشر می کند. اين مستندات از جمله شامل دستوری است که توسط استالين رهبر وقت شوروی امضا شده است.

انتشار اين مستندات که با اجازه دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه صورت گرفته است گامی برای نشان دادن اتحاد با لهستان ارزيابی شده است -- کشوری که رييس جمهوری آن همراه با همسر و ۹۴ مقام رسمی، حدود سه هفته قبل جان خود را در حادثه سقوط هواپيما از دست دادند. آنها قصد داشتند به روسيه بروند تا ياد قربانيان کشتار سال ۱۹۴۰ در کاتين، در غرب روسيه را گرامی دارند.

مدارکی که روز چهارشنبه انتشار يافت شامل عکس های اسکن شده از چند سند است-- از آن جمله سندی است که توسط رهبر وقت شوروی امضا شده و دستور اعدام کسانی را که ملی گرا و ضد انقلاب توصيف شده اند، صادر کرده است.

اگرچه تاريخ نويسان لهستانی می گويند نکته تازه ای در اين اسناد وجود ندارد اما اسلاومير کالبارسيزک می گويد نفس انتشار چنين مستنداتی می تواند اين اميد را ايجاد کند که در آينده، ناگفته ها در اختيار عموم قرار گيرد. وی می افزايد اين اقدام روسيه می تواند آغازی برای فهم بهتر پرونده جنايت کاتين باشد.

کاتين، آخرين نشانه از رنجی است که لهستانی ها در قرن بيستم توسط شوروی سابق متحمل شدند. مسکو تا چند دهه نازی های آلمان را عامل کشتار در کاتين می دانست اما سرانجام در سال ۱۹۹۰ و يک سال پس از سقوط کمونيسم در لهستان، مسؤليت خود در اين جنايت را پذيرفت.

با اين حال روسيه در برابر اين موضوع که لهستان کشتار در کاتين را نسل کشی معرفی کند، مقاومت کرده است.

اگرچه تاريخدانان، سياستمداران و خانواده های قربانيان، بيست سال است که از وجود اسنادی که منتشر شده است اطلاع دارند اما اين اولين بار است که آنها می توانند مدراک اسکن شدۀ اصل را ببينند.

XS
SM
MD
LG