لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۲

نخستین مربی زن و دگرباش جنسی در «سوپربول»، فینال فوتبال آمریکایی


کیتی ساورز نخستین مربی زن و همجنسگرایی است که در تاریخ رقابت‌های فوتبال آمریکایی «اِن اِف اِل»، در مسابقه فینال یا «سوپربول» شرکت می‌کند.

او یکی از اعضای کادر فنی «سانفرانسیسکو فورتی ناینرز» و کمک مربی بخش تهاجمی است که نقش مهمی در صعود این تیم به فینال داشت.

به گزارش نشریه «واشنگتن پست» این نخستین باری نیست که کیتی ساورز خبرساز می شود. او دومین زن و نخستین دگرباش جنسی است که به صورت تمام وقت به عنوان مربی در یکی از تیم‌های فوتبال لیگ حرفه ای این رشته استخدام شده است.

حضور کیتی ساورز در بازی فینال بازتاب زیادی در نشریات و سایت‌های ورزشی داشته است و تعدادی از شرکت‌های تجاری نیز از او در آگهی‌های تجاری خود استفاده کردند.

کیتی ساورزدر گفتگوهای رسانه ای خود ابراز امیدواری است که داستان زندگی او، الهام بخش سایر زنان یا دگرباشان جنسی باشد که آرزوهای بزرگی دارند.

این مربی جوان تجربه بازی درلیگ فوتبال آمریکایی زنان را در کارنامه خود دارد و در سال ۲۰۱۳ به عضویت تیم ملی زنان آمریکا برگزیده شد.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته کینزیولوژی از دانشگاه مرکزی میزوری است.

کیتی ساورز فعالیت‌های خود در عرصه مربیگری را از سال ۲۰۱۶ کرد و پیش از سانفرانسیسکو فوورتی نانینرز، با تیم فوتبال آتلانتا فالکونز همکاری داشت.

از سال ۲۰۱۵ برخی از تیم‌های لیگ حرفه ای فوتبال آمریکایی یا «ان اف ال» از مربیان زن در بخش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

در همین حال مدیران این لیگ ورزشی، با تصویب قوانین یا ارائه بسته های تشویقی، خواستار حضور بیشتر اقلیت‌های قومی، نژادی یا جنسیتی در تیم‌های فوتبال آمریکایی هستند.

در سال‌های اخیر استفاده از مربیان زن در تیمهای ورزشی مردان در آمریکا افزایش یافته است و به عقیده نویسنده‌های ورزشی، در شرایط کنونی ملاک گزینش متقاضیان، شایستگی آنها است، و جنسیت یا تمایلات جنسی مانعی برای پیشرفت در این کشور نیست.

علاوه بر فوتبال آمریکایی، تیم‌های رشته‌های دیگری چون بسکتبال یا بیسبال نیز تعدادی مربی زن به صورت نیمه وقت یا تمام وقت استخدام کردند.

سوپربول امسال، یکشنبه دوم فوریه میان تیم‌های سانفرانسیسکو فورتی ناینرز و کانزاس سیتی شِفز در شهر میامی برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG