لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۳۹

۵ نفر در درگیری ها در کشمیر کشته شدند


پلیس در کشمیر تحت کنترل هند روز چهارشنبه نیز به روی تظاهر کنندگان آتش گشود که در نتیجه آن پنج نفر کشته شدند. دهلی نو تلاش می کند نا آرامی هایی را که با تظاهرات جدایی طلبان آغاز شد فرو بنشاند.

تازه ترین خشونت ها در منطقه پونچ واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی سریناگار صورت گرفت.

مسئولان می گویند هزاران تظاهر کننده در این شهر عمدتا مسلمان نشین، در اعتراض به پیشنهاد یک کشیش آمریکایی مبنی بر سوزاندن قرآن ها در نهمین سالروز ۱۱ سپتامبر، تجمع کردند. به گفته پلیس، ماموران پس از ناکامی در جلوگیری از حمله معترضان به یک مدرسه مسیحی، به روی آنان شلیک کردند. در این درگیری چهار نفر کشته و دست کم ده نفر مجروح شدند.

بعدا، مقامات در شمال کشمیر گفتند که پلیس یک تظاهر کننده را در آنجا کشته است.

روز دوشنبه ۱۸ نفر در کشمیر تحت کنترل هند در درگیری میان تظاهر کنندگان جدایی طلب و پلیس کشته شدند. این مرگبارترین درگیری از زمان آغاز نا آرامی های منطقه در سه ماه پیش به شمار می رود و قوانین منع رفت و آمد در آنجا حاکم است.

روز چهارشنبه در دهلی نو، مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، جلسه ای اضطراری با رهبران احزاب سیاسی اصلی برگزار کرد. شرکت کنندگان در این جلسه پنج ساعته سپس از طرح هایی برای اعزام هیات های چند حزبی به کشمیر خبر دادند.

آقای سینگ و حزبش در مورد رسیدگی به وضعیت نا آرام کشمیر تحت فشار است. پیش از مذاکرات روز چهارشنبه وی با احزاب سیاسی، نخست وزیر هند از احزاب دعوت کرد برای کاهش تنش ها در کشمیر وارد گفت و گو شوند.

مانموهان سینگ گروه های جدایی طلب را به مهندسی برخی نا آرامی ها متهم کرده است.

جدایی طلبان کشمیر از سال ۱۹۸۹ با هدف استقلال از هند و پیوستن به پاکستان که اغلب مسلمان نشین است، مبارزه می کنند.

کشمیر میان هند و پاکستان تقسیم شده است و هر دو این کشورها ادعای مالکیت آن را دارند. بیش از ۶۰ هزار نفر در مبارزات جدایی طلبی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG