لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

پلیس در کشمیر هند بر روی تظاهرکنندگان آتش گشود


پلیس در کشمیر هند بر روی تظاهرکنندگان آتش گشود
پلیس در کشمیر هند بر روی تظاهرکنندگان آتش گشود

به دنبال صدور فرمان شلیک به روی نقض کنندگان حکومت نظامی در کشمیر تحت کنترل هند در روز سه شنبه، پلیس بر تظاهرکنندگان آتش گشود. فرمان منع رفت و آمد برای جلوگیری از دور دیگری از خشونت های مرگبار صادر شد.
پلیس به گروه کوچکی از تظاهرکنندگان در شهر بارامولا که سنگ پرانی می کردند، آتش گشود که دست کم سه مجروح برجای گذاشت.
همزمان شمار تلفات درگیری های روز دوشنبه میان پلیس و تظاهرکنندگان در این منطقه به ۱۹ نفر رسیده است. دست کم ۷۰ نفر نیز مجروح شدند.
درگیری های دوشنبه، آن را به یکی از مرگبارترین روزهای این منطقه هیمالایا از سه ماه پیش تاکنون به شمار می رود که تظاهرات گسترده ای علیه حاکمیت هند در این منطقه برپا شده بود.
به گفته مسئولان بخشی از تظاهرات روز دوشنبه در اعتراض به گزارش های یک شبکه تلویزیون ایرانی بود که نشان می داد در آمریکا به قرآن بی احترامی شده است.
در دهلی نو وزیران ارشد کابینه هند روز دوشنبه ملاقات کردند تا درباره وضعیت کشمیر مذاکره کنند. دولت خواستار پایان خشونت ها و آغاز گفت و گو میان رهبران هند و کشمیر شد. کابینه هند به خواسته مردم کشمیر مبنی بر لغو قوانین سخت امنیتی اشاره ای نکرد.
کشمیر میان هند و پاکستان تقیسم شده است اما هر دو این کشورها به کل این منطقه ادعای مالکیت دارند.
جدایی طلبان کشمیر از سال ۱۹۸۹ بر سر استقلال کشمیر از هند و یا پیوند با پاکستان عمدتا مسلمان مبارزه می کنند. در این درگیری ها بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG