لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

کرزی: خوشحالم آمريکا اعلام کرد طالبان دشمن آنها نيست


کرزی: خوشحالم آمريکا اعلام کرد طالبان دشمن آنها نيست
کرزی: خوشحالم آمريکا اعلام کرد طالبان دشمن آنها نيست

حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، می گويد خوشحال است که آمريکا طالبان را دشمن خود نمی داند. پيشتر جو بايدن، معاون رييس جمهوری آمريکا، گفته بود طالبان لزوما دشمن ايالت متحده نيست زيرا منافع اين کشور را تهديد نمی کند. در همين حال گزارش های غيررسمی حاکی است چند مقام طالبان برای تاسيس دفتر پيگيری مذاکرات صلح، در قطر به سر می برند.

در ماه های اخير، روابط آمريکا و افغانستان فراز و نشيب های زيادی داشته است. طولانی شدن جنگ در افغانستان، فاصله رهبران واشنگتن و کابل را بيش از پيش افزايش داده است. اما به نظر می رسد آمريکا و افغانستان در خصوص گفتگو با شبه نظاميان طالبان اختلاف نظر چندانی ندارند.

روز شنبه حامد کرزی گفت: من بسيار خوشحالم که دولت آمريکا اعلام کرد طالبان دشمن آنها نيست. ما اميدواريم که اين پيام به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند.

پيشتر، جو بايدن، معاون رييس جمهوری آمريکا، گفته بود شبه نظاميان طالبان لزوما خطری را متوجه منافع آمريکا نمی کنند؛ بايدن اين امر را مشروط به عدم حمايت طالبان از القاعده کرده بود.

در حالی که سخنان بايدن با برخی واکنش های منفی در افغانستان روبرو شد ولی حامد کرزی رويکرد آمريکا را در راستای کاهش خشونت ها در افغانستان ارزيابی می کند.

آقای کرزی می گويد: ما از اين خبر خوشحاليم، اين خبر به بهانه ها برای ايجاد آشوب و کشتار در افغانستان پايان می دهد.

طی يک سال گذشته، طرح آشتی با گروه هايی از طالبان که خشونت را نفی کنند مورد بحث مقام های آمريکايی و افغان بوده است. يک مقام ارشد آمريکايی که نامش فاش نشده به اسوشيتد پرس گفته است آمريکا قصد دارد در سال ٢٠۱٢ به ملاقات های غيرعلنی با طالبان ادامه دهد. اين ملاقات ها در اروپا و کشورهای خليج فارس صورت خواهد گرفت.

هفته گذشته حامد کرزی گفت دولتش حاضر است به منظور پيگيری گفتگوهای صلح، با تاسيس دفتر طالبان در ترکيه و يا کشورهای خليج فارس موافقت کند.

XS
SM
MD
LG