لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

کرزی در استانبول بر مذاکره با طالبان از کانال پاکستان تأکيد کرد


کرزی در استانبول بر مذاکره با طالبان از کانال پاکستان تأکيد کرد
کرزی در استانبول بر مذاکره با طالبان از کانال پاکستان تأکيد کرد

نشست همکاری و امنيت در افغانستان روز چهارشنبه در استانبول برگزار شد. در اين نشست نمايندگان چهارده کشور منطقه، از جمله پاکستان، ايران، چين، هند و عربستان شرکت کردند. نمايندگانی از آمريکا و کشورهای غربی نيز در نشست حضور داشتند. همکاری های افغانستان با کشورهای منطقه و نيز ارتباط با طالبان در افغانستان و پاکستان از موضوع های مورد بحث در نشست استانبول بود.

نمايندگان بيش از بيست کشور و نهاد بين المللی روز چهارشنبه در استانبول گرد هم آمدند تا در خصوص آينده افغانستان به بحث بپردازند. قرار است تا پايان سال ۲۰١۴ نيروهای آمريکايی و ناتو از افغانستان خارج شوند. در اين راستا همکاری های منطقه ای برای ايجاد امنيت در افغانستان مورد توجه دولت کابل و موئتلفانش بوده است.

فعاليت شبه نظاميان طالبان که در پاکستان مستقرند يکی از جديد ترين تهديدها عليه امنيت افغانستان است.

روز چهارشنبه حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، از مقام های پاکستان خواست رهبران طالبان را متقاعد کنند تا به روند صلح بپيوندند.

حامد کرزی گفت: صلح در افغانستان حاصل نمی شود مگر آنکه رهبری طالبان که در پاکستان مستقر است به ما ملحق شود؛ اميدواريم با کمک برادران پاکستانی خود، طالبان را در روند صلح شرکت دهيم.

ادامه تهديد های امنيتی طالبان در افغانستان و خروج تدريجی نيروهای آمريکايی از آن کشور، نگرانی ها نسبت به امنيت در افغانستان را افزايش داده است.

دکتر ولی نصر، پژوهشگر اوضاع خاورميانه، معتقد است صحنه سياسی افغانستان به گونه ای که آمريکا انتظار داشت شکل نگرفته ولی اين امر به معنی شکست سياست های آمريکا نيست. دکتر نصر می گويد: اما با کاهش تعداد نيروهای آمريکايی در افغانستان، حضور بازيگران منطقه ای در آن کشور بيش از پيش افزايش خواهد يافت.

روز چهارشنبه حامد کرزی بر تعهد کشورش در حفظ امنيت همسايگانش تاکيد کرد و گفت: همکاری های افغانستان با ديگر کشورها، تهديدی برای همسايگانش نخواهد بود. ما کاری نخواهيم کرد که برخلاف نقش صلح آميز افغانستان در منطقه باشد.

حامد کرزی اطمينان خاطر داد همکاری های استراتژيک افغانستان با آمريکا، تهديدی برای همسايگان آن کشور نخواهد بود.

اين در حالی است که وزير امور خارجه ايران که برای شرکت در نشست استانبول به ترکيه رفته گفت: اقدامات ناتو در افغانستان تهديدی منطقه ای و جهانی است و آمريکا خواستار افزايش حضورش در افغانستان است.

مقام های واشنگتن اظهار اميدواری کرده اند نشست استانبول در جهت حمايت از امنيت و استقلال افغانستان و رسيدن به راه حلی سياسی در آن کشور باشد.

XS
SM
MD
LG