لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

برادر حامد کرزی ترور شد


پرزیدنت کرزی در مراسم یادبود برادرش. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱
پرزیدنت کرزی در مراسم یادبود برادرش. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱

برادر ناتنی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در خانه اش در ولایت قندهار ترور شد.

حامد کرزی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت ترور برادر او، احمد ولی کرزی، رنج تمام مردم افغانستان را منعکس می کند.

مسئولان افغان می گویند احمد ولی کرزی روز سه شنبه توسط یکی ازاعضای ارشد تیم محافظش در قندهار کشه شد. فرد مهاجم که «سردار محمد» معرفی شده است، توسط محافظان ولی کرزی کشته شد. مسئولان می گویند محمد، دوست دیرین احمد ولی کرزی بود و هر دو اهل روستای کرز بودند. گفته می شود محمد در حین یک گفتگوی خصوصی با ولی کرزی به سینه و سر او شلیک کرد.

طالبان مسئولیت ترور برادر رییس جمهوری افغانستان را بر عهده گرفته است. اما مسئولان افغانستان اعلام کردند مشخص نیست که قتل ولی کرزی به اختلافات داخلی مربوط می شود و یا شورشیان آن را انجام داده اند.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نظامی ارشد آمریکا در افغانستان، گفت او مرگ ولی کرزی را محکوم می کند و نیروهای ناتو از تلاش های دولت افغانستان برای سپردن مسئولان به دست عدالت پشتیبانی خواهد کرد.

دولت باراک اوباما نیز ترور برادر حامد کرزی را محکوم کرد. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت آمریکا با مقامات افغانستان برای تحقیق در مورد قتل احمد ولی کرزی همکاری می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا گفت او با رییس جمهوری افغانستان تماس گرفت و به او تسلیت گفت. کلینتون گفت «برای مدت زیادی مردم افغانستان از خطر خشونت، تعصب و افراط گرایی رنج برده اند.»

وزیر امورخارجه آمریکا گفت واشنگتن متعهد است از دولت و مردم افغانستان در نبردشان برای رسیدن به صلح حمایت کند.

احمد ولی کرزی به عنوان رییس شورای محلی در ولایت قندهار خدمت می کرد و یکی از نیرومندترین رهبران در جنوب افغانستان بود. وی اغلب متهم به فساد مالی بود. در ماه نوامبر، در یک تلگرام محرمانه آمریکا که ویکی لیکس منتشر کرد گفته شده بود ولی کرزی عموما فاسد و قاچاقچی مواد مخدر است. وی بارها این اتهام را تکذیب کرد.

احمد ولی کرزی در سال های اخیر از دست کم دو سو قصد جان به در برده بود. در ماه مه سال ۲۰۰۹ شورشیان به کاروان خودروهای حامل وی و همراهانش حمله کرده و دو محافظ او را به قتل رساندند. ولی کرزی پیشتر نیز از حمله ای به تاسیسات شورای ایالتی در قندهار جان به در برد.

XS
SM
MD
LG