لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

هشدار کرزی به نیروهای آمریکایی و ناتو


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در یک مصاحبه مطبوعاتی در کاخ ریاست جمهوری در کابل - ۳۱ مه ۲۰۱۱
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در یک مصاحبه مطبوعاتی در کاخ ریاست جمهوری در کابل - ۳۱ مه ۲۰۱۱

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان هشدار داده است که اگر تلفات غیرنظامیان در حملات ائتلاف ادامه پیدا کند، این خطر به وجود خواهد آمد که نیروهای ناتو در کشور یک «نیروی اشغالگر» و نه یک متحد دیده شوند.

کرزی روز سه شنبه در کابل به خبرنگاران گفت دیگر حملات هوایی به خانه ها اجازه داده نخواهد شد و اگر حملات متوقف نشوند دولت ناچار خواهد شد وارد عمل شود. وی نوع اقداماتی را که ممکن است صورت گیرد مشخص نساخت.

ناتو از مرگ ۹ شهروند در حملات هوایی در ایالت هلمند در روز شنبه پوزش خواسته است. مقام های افغان می گویند دو خانه هدف قرار گرفتند و ۱۴ تن، که بیشتر آنان کودک بودند، کشته شدند.

در بروکسل، سخنگوی ناتو روز سه شنبه تاکید کرد که حملات به خانه ها لازم است و همکاری با نیروهای افغان در چنین عملیاتی ادامه خواهد یافت. وی می گوید ناتو نگرانی های پرزیدنت کرزی را جدی می گیرد و برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان تلاش خواهد کرد.

پیشتر یک سخنگوی ائتلاف گفت ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، بارها یادآور شده است که «هر نیروی آزادی بخش مجبور است بسیار مراقب باشد در طول زمان، یک نیروی اشغالگر دیده نشود.»

این سخنگو افزود ناتو با پرزیدنت کرزی در اهمیت بررسی دائمی عملیاتش موافق است.

روز یکشنبه، کرزی آنچه را آخرین هشدار به نیروهای آمریکا و ناتو درباره تلفات غیر نظامیان نامید صادر کرد. وی از سربازان خارجی خواسته است حملات شبانه را به حداقل برسانند و چنین عملیاتی را با نیروهای افغان هماهنگ کنند.

مقام های ناتو می گویند حمله روز شنبه در پی شبیخون شورشیان به یک گشت ائتلاف، که در آن یک تکاور دریایی آمریکا کشته شد، صورت گرفت.

وزارت دفاع جمهوری چک روز سه شنبه گفت در انفجار یک بمب کنارجاده ای درایالت وردک در شرق افغانستان یک سرباز چک جان سپرد و دو سرباز دیگر مجروح شدند. مترجم افغان سربازان نیز کشته شد.

همچنین شامگاه سه شنبه، انفجاری در کابل یک تن را کشت و پنج نفر را زخمی کرد. پلیس می گوید هنوز علت انفجار روشن نشده است.

XS
SM
MD
LG