لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

کرزی: آمریکا باید عملیات نظامی در افغانستان را کاهش دهد


کرزی: آمریکا باید عملیات نظامی در افغانستان را کاهش دهد
کرزی: آمریکا باید عملیات نظامی در افغانستان را کاهش دهد

روزنامه واشنگتن پست می نویسد حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواستار کاهش شدت و اندازه عملیات نظامی آمریکا در کشورش شد.

آقای کرزی در مصاحبه با این روزنامه آمریکایی گفت از آمریکا می خواهد که حملات شبانه را متوقف کند. به گفته وی این حملات مردم افغانستان را خشمگین می کند و آنان را به پیوستن به شورشیان طالبان ترغیب می کند. واشنگتن پست می نویسد رئیس جمهوری افغانستان به دنبال یافتن قدرت متوقف کردن این گونه حملات است.

حامد کرزی گفت وقت آن رسیده است تا «ورود سرزده به زندگی مردم افغانستان، کاهش یابد». او با اشاره به آمادگی نیروهای افغانی در گرفتن مسئولیت های بیشتر گفت مردم این کشور از حضور سربازان آمریکایی در خانه ها و ماشین های جنگی در جاده ها و خیابان ها، به تنگ آمده اند.

آقای کرزی به واشنگتن پست گفت امیدوار است که نظراتش به بهبود رابطه «لجوجانه» میان آمریکا و افغانستان، کمک کند.

همزمان، روز یکشنبه همراه بود با یک رشته انفجار بمب در سه شهر افغانستان که طی آن ها سه سرباز ناتو و سه مامور پلیس افغانستان جان خود را از دست دادند.

مسئولان افغانی می گویند یک بمب کار گذاشته شده بر روی موتورسیکلت در بازاری در استان جنوبی قندهار، دو غیرنظامی را کشت و ۱۱ تن دیگر را مجروح کرد.

انفجاری دیگر در شهر شرقی جلال آباد یک نفر را کشت و نه نفر دیگر را مجروح کرد.

همچنین در روز یکشنبه شبه نظامیان یک کاروان شامل ۱۲ تانکر سوخت را به آتش کشیدند. این کاروان رهسپار نیروهای ناتو در ننگرهار بود. یک سخنگوی استانی افغانستان گفت در این حمله کسی کشته نشد.

واشنگتن پست می گوید اظهارات آقای کرزی در حالی ایراد شده است که عملیات نظامی آمریکا در افغانستان، قرار نیست تا سال ۲۰۱۴ پایان یابد.

این روزنامه می گوید مقامات آمریکایی «اهمیت ژوئیه سال ۲۰۱۱، تاریخ تعیین شده از سوی اوباما برای آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان» را «دست کم می گیرند».

اظهارات روز یکشنبه نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان ظاهرا در راستای حمایت از این استراتژی است. ریچارد هولبروک گفت «نیروهای جنگی» پیش از سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG