لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

کرزی خواستار خروج نام برخی اعضای سابق طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شد


یکی از روزنامه های مهم آمریکا گزارش داد رییس جمهوری افغانستان قصد دارد از سازمان ملل متحد بخواهد اسامی نزدیک به ۵۰ عضو پیشین طالبان از فهرست سیاه افراد تروریست تحت تعقیب خارج شود.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام بلندپایه افغانی گزارش داد که درخواست برای خروج این افراد از فهرست تروریستی، بخشی از مذاکرات آشتی دولت افغانستان با گروه طالبان است.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، پس از ۹ سال از آغاز جنگ در کشورش، به تازگی تلاش دارد که با همکاری مقام های پیشین طالبان، راه حلی سیاسی برای پایان مخاصمه بیابد.

به نوشته واشنگتن پست، روند خروج نام فرماندهان پیشین طالبان از فهرست تروریستی، با مقاومت سازمان ملل متحد مواجه شده که می خواهد شواهد قطعی دریافت کند مبنی بر این که طالبان خشونت را کنار گذاشته اند، از قانون اساسی افغانستان اطاعت می کنند و روابط خود با القاعده و طالبان را قطع کرده اند.

فهرست تروریستی سازمان ملل متحد محدودیت هایی از قبیل ممنوعیت سفر را علیه ۱۳۷ فرد مرتبط با طالبان اعمال می کند.

واشنگتن پست می نویسد ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به افغانستان و پاکستان، هفته گذشته برای دیدار با مقامات سازمان ملل متحد و متقاعد کردن آنان به خروج نام اعضای سابق طالبان از فهرست سیاه، به نیویورک سفر کرد.

XS
SM
MD
LG