لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار می شود


کمیسیون انتخابات افغانستان دستور داده است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) برگزار شود

کمیسیون انتخابات افغانستان دستور داده است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) برگزار شود. این دستور پس از آن صادر می شود که درتحقیقاتی که با پشتیبانی سازمان ملل متحد انجام گرفت تقلب گسترده ای در رای گیری در روز ۲۹ مرداد ماه (۲۰ اوت) پیدا شد، و پیروزی فوری پرزیدنت کرزی را بی اعتبار می کند. نتایج اولیه حاکی بود که کرزی ۵۴ درصد رای ها را کسب کرده است.

پرزیدنت کرزی روز سه شنبه با دور دوم رای گیری در برابر رقیب اصلی خود عبدالله عبدالله، وزیر سابق امورخارجه، موافقت کرد. او در جریان یک کنفرانس خبری در کابل به خبرنگاران گفت انتخابات دور دوم فرصت بزرگی برای مردم افغانستان فراهم می آورد که اراده خود را برای سوق دادن کشور به جلو ثابت کنند.

پرزیدنت کرزی همچنین از جامعه بین المللی خواست به قولی که برای تضمین امنیت در دور دوم رای گیری داده است عمل کند، و گفت مردم نیاز دارند رها از هر تهدید امنیتی رای بدهند.

پرزیدنت اوباما همکاری پرزیدنت کرزی را ستود و آن را گامی مهم در جهت تضمین روندی معتبر برای مردم افغانستان نامید.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت اقدام پرزیدنت کرزی تعهد او را به قانون اساسی افغانستان و روند دموکراتیک نشان می دهد.

انتخابات تقلب آمیز ریاست جمهوری و هفته ها بن بست سیاسی در پی آن، دولت مرکزی را بیشتر ضعیف کرده است.

پرزیدنت اوباما پیش از اعلام استراتژی جنگی خود، از جمله امکان اعزام سربازان بیشتر به افغانستان، منتظر بود اختلافات انتخاباتی حل شود.

در این میان، روز سه شنبه در افغانستان، نیروهای ناتو اعلام کردند آنها پایگاهی را در ایالات نورستان که یکی از مرگبارترین نبردهای جنگ در آنجا صورت گرفت، بسته اند. نیروهای ناتو در بیانیه ای گفتند سربازان پایگاه «لوول» در ناحیه «کامدش» را، پس از جمع کردن تمام تجهیزات نظامی، به مقامات محلی تحویل دادند.

ناتو گفت بستن پاسگاه مدت ها پیش از حمله روز ۱۱ مهر ماه (سوم اکتبر) گرفته شده بود. در آن حمله ۸ سرباز آمریکایی و ۲ سرباز افغان کشته شدند. همچنین تخمین زده می شود حدود ۱۰۰ شورشی نیز از پای در آمدند.

XS
SM
MD
LG