لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

کرزی: حملات طالبان به نفع اسلام و مسلمانان نیست


کرزی: حملات طالبان به نفع اسلام و مسلمانان نیست
کرزی: حملات طالبان به نفع اسلام و مسلمانان نیست

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از امریکا خواسته است با خروج نیروهای بین المللی از این کشور، سالانه ۲ میلیارد دلار برای تامین هزینه نیروهای امنیتی افغانستان پرداخت کند.

آقای کرزی روز سه شنبه گفت قرارداد مشارکت راهبردی امریکا – افغانستان، که در دست مذاکره است، باید شامل یک تضمین کتبی باشد که واشنگتن سالانه دست کم ۲ میلیارد دلار برای پرسنل امنیتی افغان فراهم خواهد آورد.

مقامات امریکایی می گویند آنها ممکن است سالانه حدود ۴ میلیارد دلار پرداخت کنند، اما همچنین یادآور می شوند قرارداد مشارکت به این معنا نیست که یک مجموعه کمک باشد، بلکه چارچوب گسترده تری است که چگونه دو ملت در آینده باهم کار خواهند کرد.

کرزی که در جمع دانشجویان در کابل سخن می گفت همچنین از طالبان درخواست کرد حملات خود را متوقف سازند و گفت تجدید خشونت فقط موجب طولانی شدن حضور خارجی در کشور خواهد شد.

آقای کرزی این نظر را یک روز پس از هجوم ۱۸ ساعته شورشیان در سراسر افغانستان، که به کشته شدن ۴ غیر نظامی، ۱۱ تن از پرسنل امنیتی و ۳۶ شبه نظامی منجر شد ابراز داشت.

رئیس جمهوری افغانستان که در جمع دانشجویان در کابل سخن می گفت افزود: خشونت طالبان به نفع اسلام، مسلمانان یا مردم افغانستان نیست، و به هدف آزادی و استقلال کمک نمی کند.

طالبان مسئولیت حملات هماهنگ به سفارتخانه ها، ساختمانهای دولتی و پایگاههای ناتو را که روز دوشنبه پایان یافت بر عهده گرفت. اما مقامات امریکایی و افغان شبکه حقانی مستقر در پاکستان را مسئول می دانند.

این خشونتها در حالی روی می دهد که وزیران امور خارجه و دفاع ناتو برای نشستی در بروکسل در روز چهارشنبه آماده می شوند. انتظار می رود آنها درباره برنامه خروج نزدیک به ۱۳۰ هزار سرباز رزمی تا پایان ۲۰۱۴ را مورد بحث قرار دهند. وزیران همچنین زمینه را برای اجلاس رهبران ناتو در شیکاگو در ماه مه آماده می سازند.

روز سه شنبه نخست وزیر استرالیا اعلام کرد سربازان کشور او خروج از افغانستان را بک سال زودتر از زمان تعیین شده آغاز خواهند کرد.

خانم جولیا گیلارد گفت با توجه به بهبودهای امنیتی و مرگ اوسامه بن لادن ۱۵۵۰ سرباز استرالیایی تا پایان سال ۲۰۱۳ به استرالیا بازخواهند گشت.

استرالیا نخستین کشوری نیست که شتاب بخشیدن به خروج سربازان از افغانستان را آغاز می کند. پیشتر در اوائل سال، فرانسه گفت نیروهای رزمی خود را تا پایان سال ۲۰۱۳ ازافغانستان خارج خواهد کرد.

بسیاری از ناظران از آن بیم دارند که کشورهای دیگر نیز چنین کنند، و در حالی که جنگ دهساله به پایان خود نزدیک می شود، یک «مسابقه خروج» خطرناک صورت گیرد.

روز دوشنبه، پرزیدنت کرزی گفت حملات یک «شکست اطلاعاتی برای ما و بویژه برای ناتو» بود و خواست تحقیقات کامل در این باره انجام شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد حملات را به شدت محکوم کرد و کوششهای نیروهای افغان برای پاسخگویی به حمله را یادآور شد و از تمام طرفها خواست برای حفاظت از مردم هرکاری را که لازم است انجام دهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز حملات را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG