لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۷

کرزی: طالبان باید با دشمنان افغانستان بجنگند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ازطالبان خواسته است با کسانی که اوآنها را دشمن افغانستان توصیف می کند بجنگند.

به گزارش رویتزر، کرزی روز شنبه –امروز- به خبرنگاران درکابل گفت «بجای ویران کردن کشورخود، طالبان باید سلاح هایشان را بطرف مکان هایی که درآنها uعلیه موفقیت های افغانستان توطئه چینی می شود، نشانه بگیرند.»

کرزی این درخواست را پس از زدوخورد نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان عنوان کرد. رویترز می گوید بسیاری ازناظران درمنطفه آنرا حمله ای به پاکستان،که احتمال می رود بر تنش بین دوهمسایه دامن بزنند، می بینند.

در زدخوردها که چهار شنبه شب درگرفت، یک مرزبان افغان جانسپرد. کرزی دراشاره ای به این رویداد گفت «طالبان باید در کنار مرد جوانی که شهید شد بجنگند و ازخاک خود دفاع کنند.»

رویترز می گوید رییس جمهوری افغانستان درحالی چنین موضوعی را مطرح می سازد که ایالات متحده آمریکا می خواهد پاکستان به افغانستان درترغیب طالبان به شرکت در مذاکرات صلح درییشاپیش خروج نیروهای بین المللی ازافغانستان درپایان 2014 کمک کند.

روزشنبه، صدها مرد به خیابان های شهرجلال آباد درشرق افغانستان، نزدیک صجنه زدوخورد، ریختند وبه پاکستان و آمریکا اعتراض کردند.

پاکستان دردهه 1990 به قدرت گرفتن طالبان درافغانستان کمک کرد. بسیاری از رهبران دوکشوربراین باورند که اسلام آباد هنوز به طالبان کمک می کند و آنها را ابزاری برای مقابله با نفوذ هند درافغانستان می بیند.

پاکستان کمک به طالبان را تکذیب می کند و می گوید خواهان صلح و ثبات درغرب افغانستان است.
XS
SM
MD
LG