لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

ابراز نگرانی در مورد تلاش برای مهیا کردن مهدی کروبی برای اعترافات تلویزیونی


ابراز نگرانی در مورد تلاش برای مهیا کردن مهدی کروبی برای اعترافات تلویزیونی
ابراز نگرانی در مورد تلاش برای مهیا کردن مهدی کروبی برای اعترافات تلویزیونی

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» نسبت به امنیت و سلامت مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالف جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

در بیانیه ای که «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز یکشنبه،۶ شهریور منتشر کرد، از یک منبع آگاه در ایران نقل کرده است که مقام های جمهوری اسلامی ایران چند روانشناس استخدام کرده است تا مهدی کروبی، چهره سرشناس مخالف دولت را برای اعترافات تلویزیونی آماده کنند.

بر پایه بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران، مهدی کروبی «به یک مکان جدید منتقل شده و طی ۴۲ روز گذشته در انزوای مطلق بوده و با هیچ کس ارتباطی نداشته است».

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی روز یکشنبه در مصاحبه ای که در تارنمای سحام نیوز منتشر شد، از انتقال آقای کروبی به یک آپارتمان بسیار کوچک از ده مرداد و قطع کامل ارتباطات وی، حتی پیش از آن و از ۲۵ تیر ۱۳۹۰ خبر داد.

این سازمان مستقر در نیویورک در بیانیه روز یکشنبه خود این «اقدامات فراقانونی و غیرانسانی را محکوم کرد و نگرانی شدید خود را در مورد وضعیت جسمی و روانی این روحانی ۷۴ ساله ابراز کرده است».

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» به نقل از یک منبع موثق و آگاه نوشته است که «مقامات امنیتی فشار سنگینی را روی این رهبر معترض بعد از انتخابات وارد می کنند تا او را وادار به اعترافات تلویزیونی کنند».

این سازمان مدافع حقوق بشر نوشته است در حالی خبر «استفاده از روانشناسان برای آماده کردن شرایط حضور کروبی در تلویزیون» توسط یک منبع آگاه مطرح شده است که «نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی سابقه ای سیاه و سی ساله در استفاده از چنین روش هایی برای فیلم پر کردن از مخالفان سیاسی و پخش آن از تلویزیون دارند».

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در این بیانیه نوشته است به نظر می رسد که «حکومت در راه پروژه یک نمایش شایع، تکراری و خسته کننده دیگری برای اعترافات تلویزیونی قدم گذاشته تا کسانی که کروبی را در چنگال خود اسیر دارند، بتوانند مقاصد سیاسی خود را پیش ببرند».

هادی قائمی با اشاره به سکوت مقامات قضایی و استمرار نگهداری غیرقانونی مخالفان سیاسی در حصرخانگی گفته است: «قوه قضاییه ایران و شخص آقای صادق لاریجانی، نه تنها در برابر اقدامات مقام های امنیتی دست و پا بسته ناظر است، بلکه خود در ادامه و استمرار روند نقض حقوق قضایی مشارکت عامدانه و جدی دارد و این جز آن نیست که رهبر ایران خود بر چگونگی رفتارکنونی با مهدی کروبی و میرحسین موسوی مهر تایید زده باشد».

در بخش دیگری از بیانیه کمپین آمده است بیش از شش ماه است که مهدی کروبی بدون هیچ توجیه قضایی و قانونی در زندان خانگی به سر می برد و اظهارات یک منبع آگاه از داخل ایران در مورد «تلاش چندین روانشناس برای آماده کردن آقای کروبی برای حضور در تلویزیون» نگرانی ها نسبت به وضعیت سلامت او را دو چندان کرده است.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است «کمپین معتقد است که کارشناسان ورزیده نیروهای امنیتی در شکنجه روانی متهمان و رساندن آن ها به مرحله از هم گسیختگی فکری و روانی برای قبول درخواست مصاحبه اجباری تلویزیونی تلاش می کنند «ذهن و روان مهدی کروبی را تخریب کنند و او را برای مصاحبه تلویزیونی آماده کنند».

آقای قائمی یادآوری کرده است با توجه به این که طی شش هفته گذشته هیچ کس، نه همسر و نه هیچ عضو دیگر خانواده و یا نزدیکان مهدی کروبی از وی خبری ندارند، همه باید بسیار نگران سلامتی و جان وی باشیم، «چنین شرایط اسارات ظالمانه و غیرقانونی و کاملاً غیرقابل توجیه اسـت».

مهدی کروبی و میرحسین موسوی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تا کنون در زندان خانگی بوده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو رهبر مخالف حکومت ایران از زندان خانگی و اسارت شش ماهه ای شده که «هیچ روند قضائی دراین روند وجود نداشته است».

در بیانیه کمپین از چندین منبع آگاه نقل شده است که آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر ایران و نزدیک ترین اشخاص بیت وی، مسئول حصر و روند بازداشت خانگی موسوی و کروبی هستند.

در پایان این بیانیه بار دیگر یادآوری شده است که «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» آیت الله خامنه ای را شخصا مسئول سلامتی کروبی و موسوی می شناسد و خواستار آزادی سریع و بدون قید و شرط آنان است.

XS
SM
MD
LG