لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

کروبی: آيا با حاکميت مطلق نظاميان بر اقتصاد که مغاير قانون اساسی است ديگر می توان از منافع و حقوق کارگران سخن گفت


مهدی کروبی دبير کل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالفان در ايران روز جمعه در بيانيه ای به مناسبت روز کارگر و روز معلم نسبت به زندانی بودن شماری از معلمان انتقاد کرد و همچنين خواهان به رسميت شناخته شدن حق تشکيل انجمن های صنفی کارگران شد.

آقای کروبی در اين بيانيه با انتقاد از افزايش نقش نيروهای نظامی در اقتصاد ايران پرسيده است آيا نظامی کردن اقتصاد در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، چارچوب سياست های کلی نظام و سند چشم انداز است؟ وی همچنين اين سوال را مطرح کرده است که آيا با حاکميت مطلق نظاميان بر اقتصاد که مغاير قانون اساسی است ديگر می توان از منافع و حقوق کارگران سخن گفت؟

مهدی کروبی در بخش ديگری از بيانيۀ خود با انتقاد از سياست های اقتصادی محمود احمدی نژاد، اين سياست ها را باعث بدتر شدن وضعيت کارگران در ايران دانسته است.

به گفته آقای کروبی، قانون شکنی و خروج از دايرۀ برنامۀ توسعه و بی توجهی به سند چشم انداز بيست ساله جمهوری اسلامی و روی آوردن به استبداد اقتصادی و تصميمات عجولانه و نسنجيده، نتيجه ای جز افزايش بی رويه تورم، نابود کردن کشاورزی، رکود صنايع و متوقف ساختن چرخ اقتصاد نخواهد داشت.

مهدی کروبی همچنين از ارايه آمارهای اقتصادیِ به گفته او دروغين از سوی محمود احمدی نژاد، به شدت انتقاد کرده است.

دبير کل حزب اعتماد ملی در بخش ديگری از بيانيۀ خود با اشاره به فرا رسيدن روز معلم در ايران، می گويد تعداد قابل توجهی از معلمان که بايد فرزندان ايران را در کلاس درس ياری دهند، به جرم آزاد انديشی و ابراز عقيده در زندان ها به سر می برند.

مهدی کروبی از جمله به معلمی به نام محمد داوری اشاره کرده است که بيش از ۸ ماه است در بازداشت به سر می برد.

در رويدادی ديگر مهدی کروبی روز پنجشنبه در ديدار با جمعی از اعضای شورای سياستگذاری ادوار تحکيم وحدت و ديگر فعالان دانشجويی با اشاره به جنبش مخالفان در ايران گفت در شرايط کنونی با وجود فشار زيادی که بر شهروندان حاکم است، روند رو به رشد جنبش سبز در جامعه کاملاً به چشم می آيد. وی افزود با وجود همه اين فشارها مردم روز به روز نسبت به عملکرد دولت حساس تر می شوند.

به گزارش وب سايت کلمه، مهدی کروبی گفت نگرانی حکومت جمهوری اسلامی از وضع موجود در کشور، خود حاکی از آن است که حکومت از فعاليت ها و عملکرد آينده می ترسد.

به گفتۀ آقای کروبی، به زندان افکندن آنهايی که به تازگی از زندان رها شده اند و اصرار بر عدم آزادی عده ای ديگر به وضوح نشان می دهد که در حاکميت، رعب و وحشتی از مردم و حرکت های مردمی وجود دارد.

دبير کل حزب اعتماد ملی افزود گريز از قانون نزد آنهايی که هم اکنون در قدرت هستند، امری طبيعی و عادی شده و نمود عينی آن هم برچيده شدن تمامی دستگاههای نظارتی و بی توجهی به گزارشهايی است که نشان دهندۀ ضعف و زوال وضعيت اقتصادی جامعه ايران است.

XS
SM
MD
LG