لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

مهدی کروبی: سرنوشت انتخابات در دست بسيج و سپاه است


مهدی کروبی دبيرکل حزب اعتماد ملی در پيامی ويديويی بار ديگر بر تقلب در انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران تأکيد کرد و گفت سرنوشت انتخابات در دست بسيج و سپاه است

در اين پيام ويديويی که به مناسبت سالگرد درگذشت آيت الله خمينی منتشر شده است آقای کروبی می گويد مراسم چهاردهم خرداد ماه امسال متأثر از رويداد های پس از انتخابات است.

آقای کروبی در بخشی از پيام ويديويی خود با اشاره به فعاليت سپاه و بسيج در برگزاری مراسم چهاردهم خردادماه امسال گفت در سال های گذشته در سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم خرداد ماه مراسم مرتبط اجرا می شد اما در سال جاری تنها برای روز چهاردهم خرداد ماه برنامه پيش بينی شده است که آن نيز برگزاری يک نماز جمعه است که هر هفته برگزار می شود.

به گفتۀ اين نامزد سابق انتخابات رياست جمهوری در سال جاری همچنين شاهد هستيم که نيروهای نظامی و مسلح بيشتر مصاحبه می کنند و بسيج و سپاه بيشتر حالت متولّیِ مراسم سالگرد چهاردهم خرداد ماه را دارند و حتی گاهی هم برای نوۀ آيت الله خمينی تعيين تکليف می کنند.

مهدی کروبی در بخش ديگری از پيام خود با اشاره به نظارت اِستِصوابی و فيلتر شورای نگهبان گفت اين نظارت و انحراف در انتخابات و رأی گيری ها از زمان درگذشت رهبر سابق جمهوری اسلامی به اين سو، شروع شده است.

محمد نوری زاد برای پنجمين بار در نامه ای آيت الله خامنه ای را مورد خطاب قرار داد

محمد نوری زاد روزنامه نگار و فيلمسازی که به دليل نوشتن نامه های انتقادآميز به رهبر جمهوری اسلامی زندانی شده است روز پنجشنبه از زندان اوين برای پنجمين بار آيت الله خامنه ای را مورد خطاب قرار داد و در نامه ای از وی پرسيد: «آيا اسلامی که از او دم می زديد همين است که در چارچوبِ درِ خانه، جوانان بيکار و معتاد و تن فروش و سرگشته و فرومرده و پژمرده و معلق ذبح می شوند؟ همين است که در مجلس شورای اسلامی هر روز چهره اش می خراشند و پوستش می درند؟ و در دستگاه قضا به شوخی اش می گيرند؟ و در دولت جيب هايش را خالی می کنند؟»

نوری زاد در بخش ديگری از نامۀ خود به آيت الله خامنه ای نوشته است مراقب بانيان اصلی فتنه که در اطراف او آرايش يافته اند، باشد. آقای نوری زاد بانيان فتنه را قدرتی خوانده که در سايه است و مطيع رهبر هم نيست. قدرتی است که به نوشتۀ نوری زاد يک‌جا از حنجرۀ رييس‌جمهورِ نامتعادل بيرون می ‌خزد و در جای ديگر از امضاء نمايندگان مجلس جاری مي‌شود و برای گشودن موانع پيش رو به قاضيان مرعوب دستگاه قضا تحکم می‌کند.

محمد نوری زاد به دليل نامه نگاری به رهبر جمهوری اسلامی به تحمل سه سال و نيم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

کامران آسا برادر کيانوش آسا که يکی از کشته‌شدگان راهپيمايی ۲۵ خرداد سال گذشته است بار ديگر بازداشت شده است

به گزارش منابع خبری ايران کامران آسا نيمه شبِ ۱۰ خرداد از سوی مأموران ادارۀ اطلاعات کرمانشاه دستگير شده و مأموران وزارت اطلاعات وسائل شخصی وی را با خود برده اند.

کامران آسا پيش از اين نيز در ۱۶ آذر سال گذشته همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت برای کيانوش آسا در دانشگاه علم و صنعت تهران، دستگير و دو ماه در بازداشت بود.

دانشجويان واحد تهران مرکزِ دانشگاه آزاد در سالگرد حمله نيروهای نظامی به اين دانشگاه بيانيه ای صادر کردند

بيانيۀ دانشجويان ضمن محکوم کردن فشار بر دانشجويان طی يک سال اخير خواستار آزادی دانشجويان زندانی دانشگاه آزاد و کليه دانشجويان زندانی شده است.

اين بيانيه حملۀ اخير به دفتر هيأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين فشارهای وارد بر دانشگاهيان طی يک سال اخير را محکوم کرده است. همچنين انتصاب اخيرِ رييس دانشکده فنی واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد را در جهت اعمال خشونت های بيشتر در اين دانشگاه می داند.

همچنين در اين بيانيه اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران مطرح شده است که هرگونه تجمع و اعتراض، بدون حمل سلاح و به گونه ای که مخل مبانی اسلام نباشد، آزاد است.

به نوشتۀ اين بيانيه بازداشت دانشجويانی که در تجمعات دانشگاه ها شرکت کرده اند نقض قانون اساسی است و اين بيانيه خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط تمامی دانشجويان بازداشت شده است.

اين بيانيه در آستانه سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد ماه ۸۸ با تمام دانشجويان زندانی و ساير زندانيان سياسی اعلام همبستگی کرده است و در پايان تأکيد می کند که دانشجويان به مبارزاتشان ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG