لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

کروبی: چرا مجلس خبرگان بر اعمال و رفتار رهبر آنطور که بايد نظارت نمی کند


مهدی کروبی، يکی از رهبران مخالفان دولت در ايران، با ارسال نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری، خواستار نظارت مستقيم بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی ايران و همچنين نهادهای تحت نظر وی شده است.

تارنمای خبری سحام نيوز، ضمن انتشار متن کامل اين نامه به نقل از مهدی کروبی خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته است «چرا نمايندگان مجلس خبرگان، به مهمترين وظيفه خود که نظارت بر اعمال و رفتار رهبر و نهادهای زيرنظر رهبری است، آن طور که بايد عمل نمی‌کنند؟» در اين نامه، مهدی کروبی با اشاره به حضور روزافزون سپاه پاسداران در عرصه های مختلف، از جمله عرصه های سياسی و اقتصادی، افزوده است «آيا اين روش، کشور را به سراشيبی سقوط و انحطاط رهنمون نمی کند؟»

مهدی کروبی با انتقاد شديد از وضعيت زندانيان سياسی کشور، از رييس مجلس خبرگانِ رهبری خواسته است تا به گفته او، برای منع شکنجه و هتک حرمت دستگيرشدگان، ضرورت علنی بودن محاکمات و ضرورت مستند بودن احکام دادگاه‌، و انجام وظايف قانونی مجلس چاره‌ای انديشيده شود.

مهدی کروبی در پايان، يکبار ديگر بر اختيارات گسترده مجلس خبرگان رهبری، از جمله حق عَزل رهبری تأکيد کرده و نوشته است به عقيده او، مجلس خبرگان از قابليت های قانونی اصول ۱۰۷، ۱۰۸ و ۱۱۱ قانون اساسی به طور صحيح استفاده نمی کند.

در خبری ديگر بنا بر گزارشها در ايران پذيرش در چند رشته علوم انسانی فعلا متوقف شده است.

در حالی که آغاز سال تحصيلی جديد در ايران نزديک ميشود، خبرگزاری مهر گزارش داد که مدير کل دفتر گسترش آموزش عالی جمهوری اسلامی گفته است «بر اساس برنامه، سياست وزارت علوم اين است که پذيرش ۱۲ رشته دانشگاهی را به ويژه در علوم انسانی و هنر مسکوت نگهدارد تا سرفصل‌های دروس آن‌ها که مدت‌هاست تغييری نکرده بازنگری شود.» بنا بر همين خبر، ابوالفضل حسنی، مدير کل دفتر گسترش آموزش عالی، از روانشناسی، مديريت، علوم اجتماعی، علوم سياسی و حقوق به عنوان برخی از اين رشته‌ ها نام برده است.

در اوايل ماه شهريور، وزير علوم ايران، از تغيير محتوای رشته‌های علوم انسانی نيز خبر داده بود. اين تصميمات در پی ابراز نگرانی آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از فراوانی دانشجو در اين رشته ها اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG