لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

سپاه و نیروی انتظامی که هیچ، وزارت اطلاعات هم نمی تواند ذره ای بر اینها نظارت کند


آرشیو
آرشیو

حسین کروبی می گوید پدرش مهدی کروبی، با کمک سپاه توانست از محاصره لباس شخصی ها حول بیت آیت الله صانعی خارج شود.

بنا به اخبار رسیده مأموران دادگاه ویژه روحانیت قم، صبح روز دوشنبه دفتر آیت ‌الله منتظری، از مراجع تقلید منتقد حکومت را پلمب کردند. آیت الله منتظری در آذر ماه ۱۳۸۸ درگذشت و مراسم تشییع جنازه او فرصتی برای ابراز نارضایتی دوباره مردم معترض به حاکمیت را فراهم آورد.

در فیلمی که شب گذشته از تجمع حامیان دولت در مقابل دفاتر آیت ‌الله منتظری و آیت ‌الله صانعی منتشر شد، تجمع‌ کنندگان لباس شخصی حامی رهبر جمهوری اسلامی ایران از لزوم برخورد با آیت الله صانعی، مهدی کروبی و همچنین حسن خمینی تاکید کردند. آنان همچنین خانه های آیت الله منتظری و آیت الله صانعی، دو مرجع شیعه را به «منابع فساد و مسجد ضرار» تشبیه کردند.

روز یکشنبه نیز در قم عده ای لباس شخصی به دفاتر و منازل آیت الله یوسف صانعی و آیت الله حسینعلی منتظری حمله کرده و اقدام به شکستن پنجره ها و تخریب اموال آنها کردند.

حمله به دفتر آیت الله صانعی پس از حضور مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، برای ملاقات با وی در این محل آغاز شد.

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در ابتدای گفت و گو با صدای آمریکا ماجرا را این گونه شرح می دهد:

آقای کروبی روز یکشنبه با آقای صانعی تماس گرفتند تا با او ملاقات کنند و حدود ظهر به سوی قم حرکت کردند و تقریبا ساعت ۲ به منزل ایشان رسیدند. پس از نیم ساعت جمعیتی چند صد نفری مقابل خانه آقای صانعی تجمع کرده و علیه آقای کروبی، صانعی و حسن خمینی شعار سر دادند و در همین فاصله چون خودروی ایشان بیرون پارک بود، با زنجیر و چوب به خودرو حمله می کنند. آقای کروبی تعریف کردند که تا ساعت شش و نیم خانه آقای صانعی مانده اند. هر لحظه پرتاب سنگ به سمت خانه آقای صانعی بیشتر شد به طوری که شیشه های منزل را شکستند. چون خانه آقای منتظری به خانه آقای صانعی راه دارد، آقای کروبی گفتند که اول به خانه احمد بعد خانه آقا سعید رفته و بعد از آنجا به خانه آقای منتظری رفته است. ایشان تا ساعت ۱۱ و نیم در خانه آقای منتظری بود. به خانه های ایشان هم خیلی تعرض می کنند و خیلی سنگ پرتاب می کنند به طوری که احتمال حمله و وارد شدن این اراذل به منزل آقای منتظری می رفت و با خواهش مسئولین انتظامی و سپاه قم، آقای کروبی ساعت یازده و نیم شب از خانه آقای منتظری بیرون می روند و به سمت ساختمان سپاه حرکت می کنند و ساعت ۴ صبح با تمهیدات و کلکی که سپاه انجام می دهد، حاج آقا از قم خارج شدند و ۶ صبح به تهران رسیدند. ظهر هم که من ایشان را دیدم حالشان خوب بود و خیلی متاثر بودند که چرا حکومت و جمهوری اسلامی به اینجا رسیده که همه اتکایشان به یک مشت اراذل و اوباش شده است.

صدای آمریکا: آیا در جریان این حملات به کسی هم صدمه ای رسید؟

حسین کروبی: نه. فقط شیشه های منازلشان خرد شده، هم منزل آقای صانعی و هم منزل آقای منتظری و به چند تن از محافظین آقای کروبی که گویا بیرون بودند و شناسایی شده بودند کتک زده بودند.

صدای آمریکا: علت مسافرت آقای کروبی به قم چه بوده است؟ آیا برنامه خاصی داشتند یا فقط برای یک دیدار بود؟

حسین کروبی: نه فقط جهت یک دیدار بوده. متاسفانه چون تمام سیستم های امنیتی ما تمام و کمال در اختیار این اراذل و اوباش است و آقای کروبی هم قبل از ظهر که با آقای صانعی صحبت می کند سریعا به آنجا خبر می دهند که ایشان در حال حرکت به سمت قم هستند. ایشان بنا داشتند بعد از دیدار از آقای صانعی، حاج حسن آقای خمینی را هم آنجا ملاقات کنند.

صدای آمریکا: سپاه پاسداران هیچ اقدامی برای کنترل افراد حمله کننده انجام نداد؟

حسین کروبی: ببینید افرادی که حمله می کنند از یک مصونیت آهنین برخوردارند. سپاه که هیچ، نیروی انتظامی که هیچ، حتی وزارت اطلاعات هم نمی تواند ذره ای بر اینها نظارت کند. اینها از جای دیگری هدایت می شوند، فرماندهی شان هم در جای دیگر است و کسی نمی تواند در مقابل اینها کاری انجام بدهد. یگان ویژه خارج می شود، نیروی انتظامی خارج می شوند و آنها می ریزند، کارشان را انجام می دهند و مجددا نیروی انتظامی وارد می شود.

صدای آمریکا: آیا تا کنون هیچ واکنش خاصی از سوی مراجع تقلید نسبت به این حملات صورت گرفته است؟

حسین کروبی: اولین واکنش که بر سر مسئله حاج حسن آقا بود که همه مراجع اظهار ناراحتی کردند . آقای وحید، خود آقای صافی، آقای جوادی آملی. اما فکر نمی کنم اینها اصلا بخواهند به توصیه مراجع گوش دهند. اینها از جای دیگری دستور می گیرند.

صدای آمریکا: از آنجا که خطر جانی آقای کروبی را تهدید می کند، در آینده پدر شما چه برنامه خاصی برای حفاظت از خودشان دارند؟

حسین کروبی: ما از قبل اعلام کردیم که هر گونه حادثه ای برای آقای کروبی پیش بیاید، حاکمیت مسئول آن است. در جایی که طرف چاقو، قمه، اسلحه و زندان دارد و طرف مقابل هیچ چیز ندارد دیگر کاری نمی توانیم بکنیم. دیگر کاری از دست شما یا کسی که اینجا مستقر باشد ساخته نیست.

XS
SM
MD
LG